Bilgisayar destekli üretim yöntemi ile üretilen dental metal altyapıların korozyon ve biyokorozyon açısından değerlendirilmesi
Evaluation of dental metal frameworks manufactured by computer-aided production method in terms of corrosion and biocorrosion
- Tez No: 1001921
- Danışmanlar: PROF. DR. SİMEL AYYILDIZ, DOÇ. DR. BENGİ YILMAZ ERDEMLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmada, bilgisayar destekli üretim yöntemleri ile üretilen kobalt-krom (Co-Cr) ve nikel-krom (Ni-Cr) dental metal altyapıların, farklı pH değerlerine sahip yapay tükürük çözeltilerinde kimyasal korozyon ve Eikenella corrodens varlığında biyokorozyon davranışlarının karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada Co-Cr ve Ni-Cr alaşımlarından disk şeklinde numuneler üretilmiştir. Numuneler, pH 2.3 (AS-LA), pH 6.5 (AS-SS) yapay tükürük çözeltileri ve %0.9 NaCl çözeltisi (SS) içerisinde 15 ve 30 gün süreyle kimyasal korozyon testlerine tabi tutulmuştur. Biyokorozyon değerlendirmesi, E. corrodens içeren ve içermeyen sıvı besiyeri ortamında 2 ve 5 günlük inkübasyon sürelerinde gerçekleştirilmiştir. Ortama salınan metal iyonları (Co, Ni, Cr, Mo, Ti, Mn ve Cu) indüktif eşleşmiş plazma kütle spektrometresi (ICP-MS) ile analiz edilmiştir. Elektrokimyasal korozyon davranışı açık devre potansiyeli (OCP), elektrokimyasal empedans spektroskopisi (EIS) ve potansiyodinamik polarizasyon testleri ile değerlendirilmiş; yüzey morfolojisindeki değişimler taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile incelenmiştir. Elde edilen veriler istatistiksel olarak analiz edilmiş; alaşım türü, ortam pH'ı, inkübasyon süresi ve mikrobiyal varlığın metal iyonu salınımı ve korozyon parametreleri üzerindeki etkileri karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Co–Cr alaşımı genel olarak yüksek yüzey kararlılığı ve kimyasal direnç göstermesine rağmen, bileşimindeki Mo ve Cu elementlerinin çözünme davranışı toplam iyon salınımını artırmıştır. Ni–Cr alaşımı ise asidik koşullara karşı daha duyarlı bulunmuştur. E. corrodens'in tek başına biyokorozyonu artırmadığı, her iki alaşımda da beklenenin aksine korozyon artışı gözlenmediği saptanmıştır. Oluşan ince biyofilm tabakasının yüzey koruyucu etki göstermiş olabileceği düşünülmüştür. Sonuç: Eklemeli imalatla üretilen her iki alaşım da dental kullanım için biyouyumlu bulunmakla birlikte, asidik ortamlardaki Co-Cr alaşımı, Ni-Cr'a kıyasla daha güvenilir bir seçenek olarak değerlendirilmiştir. Bakteriyel varlığın korozyon davranışı üzerinde doğrudan olumsuz bir etki oluşturmadığı, bazı durumlarda koruyucu bir yüzey bariyeri işlevi görebildiği sonucuna varılmıştır. Co-Cr tozu tüm standartlara uygun olarak üretilmiş bir materyal iken, Ni-Cr son dönemde piyasada yaygın olarak kullanılan ancak henüz tüm standartlara yönelik uyumluluk belgelerini tamamlamamış bir alaşımdır. Bu nedenle daha ileri testlerle değerlendirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to comparatively evaluate the chemical corrosion behavior of cobalt–chromium (Co–Cr) and nickel–chromium (Ni–Cr) dental metal frameworks fabricated using computer-aided manufacturing methods in artificial saliva solutions with different pH values, as well as their biocorrosion behavior in the presence of Eikenella corrodens. Materials and Methods: In this study, disc-shaped specimens were fabricated from Co–Cr and Ni–Cr alloys. The specimens were subjected to chemical corrosion tests by immersion in artificial saliva solutions at pH 2.3 (AS-LA), pH 6.5 (AS-SS), and 0.9% NaCl solution (SS) for 15 and 30 days. Biocorrosion assessment was performed in liquid culture media with and without E. corrodens for incubation periods of 2 and 5 days. The concentrations of metal ions released into the solutions (Co, Ni, Cr, Mo, Ti, Mn, and Cu) were quantitatively analyzed using inductively coupled plasma mass spectrometry (ICP-MS). Electrochemical corrosion behavior was evaluated by open circuit potential (OCP), electrochemical impedance spectroscopy (EIS), and potentiodynamic polarization tests, while surface morphological changes were examined using scanning electron microscopy (SEM). The obtained data were statistically analyzed, and the effects of alloy type, environmental pH, incubation time, and microbial presence on metal ion release and corrosion parameters were comparatively assessed. Results: Despite the Co–Cr alloy demonstrating significant surface stability and chemical resistance, the dissolution of Mo and Cu elements augmented the overall ion release. The Ni–Cr alloy exhibited increased susceptibility to acidic environments. E. corrodens alone was found not to augment biocorrosion, and unexpectedly, no increase in corrosion was detected in either alloy. The formation of the thin biofilm layer was deemed to offer a protective impact on the surface. Conclusion: Both alloys fabricated using additive manufacturing demonstrated biocompatibility for dental applications; however, under acidic conditions, the Co–Cr alloy was assessed as a more dependable alternative to Ni–Cr. The presence of bacteria was determined not to have a directly detrimental impact on corrosion behavior and, in certain instances, could function as a protective surface barrier. While the Co–Cr powder is a material manufactured in compliance with all relevant standards, the Ni–Cr powder, although widely used in the market in recent years, has not yet completed full compliance with all standards. Therefore, further comprehensive testing is required for its evaluation.