Farklı sentez stratejileri kullanılarak karbon ve nadir toprak elementi içeren hibrit nanomalzemelerin geliştirilmesi
Development of hybrid nanomaterials containing carbon and rare earth elements using different synthesis
  1. Tez No: 1001922
  2. Yazar: RÜVEYDA İNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RÜKAN GENÇ ALTÜRK, DR. MELİS ÖZGE ALAŞ ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Aşağı dönüşüm (downconverting, DC) malzemelerden farklı olarak, lantanit-iyon katkılı yukarı dönüşüm (upconverting, UC) ışıldayan malzemeler, keskin emisyon tepe noktaları, uzun floresans ömrü, düşük toksisite ve üstün fotostabilite gibi birçok avantaja sahiptir, bu da onları farklı optik/görüntüleme uygulamaları için ideal adaylar yapmaktadır. Son zamanlarda, DC ve UC ışıldayan malzemelerin birlikte sentezi veya kombinasyonu ile oluşturulan ışıldayan malzemelere olan ilgi artmaktadır. Nadir toprak iyonları katkılı UC floresans malzemeleri ve yeni floresans karbon noktaları (CD)'ın mükemmel optik özellikleri sayesinde çift modlu ışıldayan malzemelerin sentezi ve optik, sensör ve biyogörüntüleme gibi uygulama alanlarında kullanımı yaygın şekilde araştırılmaktadır. Bu çalışmada, CD'lerin UC floresans özelliğini geliştirmek için ilk olarak üst dönüşüm nanoparçacıklar (UCNP) sentezlenmiş ve farklı sentez yöntemleri ile CD'lerin UCNP'lere entegrasyonu sağlanarak ışıldayan malzemelerin sentezi gerçekleştirilmiştir. Karbon temelli nano malzemeler elde etmek için CD'ler UCNP'lere entegre edilerek, bileşik UCNP@CD'lerin hem UCNP'lerin hem de CD'lerin optik özelliklerine sahip olması beklenmiştir. Sentezlenen aşağı ve yukarı dönüşüm özellikli floresans malzemenin, taramalı ve geçirimli elektron mikroskobu (SEM, HR-TEM), UV/Vis spektrofotometre, floresans spektrofotometre ve dinamik ışık saçılımı yöntemi (DLS), Fourier Dönüşümü Kızılötesi (FT-IR) spektroskopisi ve X-Işını Kırınım yöntemi (XRD) cihazları ile fiziksel ve kimyasal karakterizasyon analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Unlike down-converting (DC) materials, lanthanide-ion-doped upconverting (UC) luminescent materials possess numerous advantages such as sharp emission peaks, long fluorescence lifetimes, low toxicity, and excellent photostability, making them ideal candidates for various optical and imaging applications. Recently, there has been increasing interest in luminescent materials synthesized or combined through the integration of DC and UC luminescent components. Owing to the remarkable optical properties of lanthanide-ion-doped UC fluorescent materials and newly developed fluorescent carbon dots (CDs), the synthesis of dual-mode luminescent materials has been widely investigated for potential applications in optics, sensing, and bioimaging. In this study, in order to enhance the UC fluorescence performance of CDs, upconversion nanoparticles (UCNPs) were first synthesized, and CDs were subsequently integrated into UCNPs through different synthesis methods to fabricate novel luminescent materials. By incorporating CDs into UCNPs, the resulting composite UCNPs@CDs are expected to exhibit the combined optical properties of both UCNPs and CDs. The synthesized luminescent materials with dual downconversion and upconversion characteristics were characterized using scanning and transmission electron microscopy (SEM, HR-TEM), UV/Vis spectrophotometry, defect analysis fluorescence spectrophotometry, dynamic light scattering (DLS), Fourier-transform infrared spectroscopy (FT-IR) and X-ray diffraction (XRD).