Farklı CAD/CAM kron altyapıların internal ve marjinal uyumlarının in vitro incelenmesi
In vitro examination of internal and marginal adaptation of different CAD/CAM crown copings
  1. Tez No: 626339
  2. Yazar: RECEP KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERMAN BÜLENT TUNCER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu in vitro çalışmada, iki farklı yapım yöntemi ile üretilen tam seramik kron altyapılarının; DMLS(doğrudan metal sinterleme) CoCr ve CAM (bilgisayar destekli tasarım) / CAM (bilgisayar destekli üretim) kazıma (CoCr, titanyum, zirkonya, PEKK (polietereterketon) altyapılar) ; internal ve marjinal uyumları incelendi. Hazır akrilik sağ üst çene 1. büyükazı dişi kesim prensiplerine göre hazırlandı. Hazırlanan dişten metal ana model oluşturuldu. Altyapı üretimi için metal ana model alçı ile duplike edildi ve 100 adet alçı model üretildi. Her biri 20 adet örnek içeren (n=20) beş gruba ayrıldı. Altyapılarının tümü, alçı diş örnekleri üzerine test örneği olarak hazırlandı. Sonra, altyapılar rezin siman ile simante edildi. Üretimi tamamlanan altyapıların internal ve marjiinal uyum ölçümleri, kesit alma tekniği ile dikey yönde gerçekleştirildi. Ölçüm işlemi, alınan fotoğraflar üzerinde, Image J programı kullanılarak yapıldı. Her bir kron için toplam 90 ölçüm değeri elde edildi ve ortalaması alındı. Veriler istatistiksel olarak analiz edildi. İki farklı yapım yöntemi ile üretilen altyapıların internal ve marjinal uyumları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu bulundu (p0.05). CAD / CAM grubunda en iyi uyumun C-Zi grubunda olduğu, C-CoCr ile C-PEKK grubunun, C-Zi ile C- Ti grubunun uyumluluğunun benzer olduğu istatiksel olarak anlamlı farkın olmadığı tesbit edildi (p>0,05). Gruplar arasında kenar uyum ölçümleri arasında istatiksel olarak anlamlı fark bulundu (p0.05).
Özet (Çeviri)
This in vitro study examined the internal and marginal adaptation of all ceramic crown copings; DMLS (direct laser metal sintering) CoCr (cobalt-chrome) ve CAD (Computer Aided Design) / CAM (Computer Aided Manufacturing) milling (CoCr, titanium, zirconia, PEKK (polietheretherketon) copings ); prepared with two different fabrication methods in posterior tooth. Prefabricated acrylic crown, maxillary right 1. molar tooth, was prepared according to the preparation methods and rules. Metal master model of prepared tooth was made. Hundred posterior stone tooth models were produced by duplication of this metal model. These models were divided into 5 groups, 20 samples (n=20) for each coping group. All copings were fabricated over these stone models as test specimens. Then, copings were luted to the stone models with resin cement. İnternal and marginal gap of all copings were measured after cementation by using cutting measurement technique. Measurements were made on digital images by using Image J program. A total of 90 measurements were made for each coping and the mean values were calculated. Data were analyzed statistically. There was a statistically significant difference between the internal and marginal compatibility of the copings produced by two different produce methods (P0.05). There was no statistically significant difference between C-Zi group and C-CoCr and C-PEKK group and C-Zi and C-Ti group were similar (P> 0.05). A statistically significant difference was found between the groups in terms of marginal fit measurements (p 0.05).