Demokrat Parti ve basın rejimi (1950-1954)
Democrat Party and the press regime (1950-1954)
- Tez No: 100194
- Danışmanlar: PROF.DR. KORKMAZ ALEMDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Siyasal Bilimler, Journalism, Political Science
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 287
Özet
tezin özeti ikinci Dünya Savaşı sonrasında Türkiye'de iç ve dış koşulların etkisiyle alman çok partili hayata geçiş kararıyla başlayan siyasal yapının dönüşmesi sürecinde, DP kurulmuş ve ülkedeki muhalefeti kendi lehine kullanarak iktidara geçmiştir. Ekonomik, toplumsal ve siyasi alanlarda liberal bakışa sahip olduğunu iddia eden DP, dönem içindeki uygulamalarında bunun aksi yönde bir tablo çizmiştir. Muhalefet yıllarında hak ve hürriyetlerin ülkede yerleştirilmesi için iktidara baskı yapan DP, iktidarda bu istekleri ikinci plana itip tam aksi yönde hareket etmiştir. Dönem içinde popülist politikalar izleyerek, oy tabanını memnun etmeye çalışan ve bu anlamda bu kesimlere karşı hoşgörülü bir politika izleyen DP, buna karşılık başta muhalefet olmak üzere kendilerine eleştiri yönelten her kesime karşı ise baskıcı bir politika izlemiştir. Basın, 1945 - 1950 yıllan arasında siyasal yapının dönüşmesine destek vermiştir. Demokratikleşme sürecinin işlerlik kazanabilmesi için mücadele veren DP ile beraber hareket etmiştir. Basın, dört sene boyunca DP'nin tanıtımını yaparken DP'de basın rolünü ve önemini, basının hak ve özgürlüklere kavuşturulması gereğini her zaman vurgulamıştır. İktidara geçtikten sonra basmla ilişkileri bozulan DP, basmı yandaş ve karşıt olarak ikiye ayırmış, yandaş basına destek olurken, karşıt basmı ise cezalandırma yoluna gitmiştir. DP'nin ve CHP'nin resmi yayın organlarında yandaşlık ve karşıtlık belirgin bir şekilde görülmüştür. DP resmi yayın organı iktidarın basm politikalarını tamamıyla desteklerken, CHP resmi yaym organı ise tamamen karşısında yer almıştır. 2JŞS
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DP had been established in process of conversion of political structure starting by the decision for passing into multi- political parties life in Turkey under the impact of national ve international conditions after the World War II and had been the ruling party by using the opposition in the country initsiown favour. DP which asserted that it had liberal views on economical, social and political fields drew an opposite table by its implementations within the period. While DP which put pressure on the ruling party for establishing right and liberties in Turkey during its years of opposition. It acted Justin opposite direction when it became a ruling party. DP led populist policies during its ruling tried to make its basic electors to be pleased and happy and followed a tolerable policy against such people, but followed an oppressive policy against those who criticised it, mainly against the opposition party. The press supported conversion of political structure for the period between 1945 and 1950. The press acted jointly with DP which struggled for making the process of democratisation to be active. While the press tried to introduce and promote DP for the period of four years, DP on the other hand always emphasised the role and importance of press and that the press should reach its right and freedoms.When became the ruling party DP's relation with the press deteriorated and eventually DP divided the press into two as supportive press and the opposition press; DP, while gave support to its supportive press, selected the way to punish the opposing press. Partisanship and opposition became remarkable in official mass media of DP and CHP. While DP's offical mass media supported the press policies of the ruling party, CHP's official publication contained entirely the opposite views of the press policy.