Hürriyet Partisi'nin Türk siyasal hayatındaki yeri
The position of Hurriyet Party in the Turkish political life
  1. Tez No: 113480
  2. Yazar: SİBEL DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. GÖKHAN ÇETİNSAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Tek Parti Yönetimi'ne karşı kimi grupların kurduğu Demokrat Parti'nin iktidara geldiği 1950'den 1955 yılına kadar ki dönem adeta“altın yıllar”id ir. Ne var ki bu dönem de aynı zamanda parti-içi muhalefetin yükselişe geçtiği gözlemlenebilir. Tezin konusu, bahsi geçen hareketlerden en önemlisi olan, Kasım 1955'te Hürriyet Partisi'ni kuran ve“ondokuzlar”diye adlandırılan grup teşkil eder. Çalışmanın amacı, Hürriyet Partisi'nin kurulmasına yol açan süreci tahlil edip, partinin Türk Siyasal Hayatı'nda ki yerini ortaya koymaktır. Çalışma yapılırken, dönemi konu alan yayınlanmış eserlerde parti ile ilgili çok az bilginin varlığından dolayı birincil kaynaklar esas alınmıştır. 1954-1958 yıllarını kapsayan bir tarama yapılarak,“Cumhuriyet”ve partinin yayın organı olan“Yenigün”gazeteleri incelenmiş, öte yandan çeşitli anılardan faydalan ı İm ıştır. Türlü teşkilatlanma sorunları ve halkın siyasal tercihlerinin kolay kolay değişmemesi gibi sebepler neticesinde 1957 genel seçimlerinde umut edilenin aksine başarısız olan Hürriyet Partisi, Kasım 1958'te kendi kendini fesederek CHP'ye ilhak etmiştir. Siyasal yaşamına kısa süre devam edebilen parti (1955- 1958), etkili muhalefeti, farklı teşkilatlanması, Türk Siyasal Hayatı'ndaki alışılagelmiş teamülleri dışında adeta bir fikir kulübü gibi çalışmasının yanısıra rejim sorunlarına getirdiği ve hatta 1961 Anayasa'sına dahi tesir eden çözüm önerileri ile ilk olma özelliği taşır ve dikkat çeker.
Özet (Çeviri)
The years between 1950 and 1958 in which Democrat Party was established by someone objected to the one party regime and then the ruling party, were the“Golden Years”. However, even that period, it could be observed the raising movement of the opposition efforts inside this party. The Group Nineteens is the subject of this thesis, who established Hürriyet Party in November 1955, was one of the most important opposition effort among related movements. The purpose of this thesis is to analyze the establishing period of Hürriyet Party and verify its importance in Turkish Political History. When forming this thesis, due to not to have sufficient published documents about the period, basic primary information resources are used to make clear the topic. Firstly, a search including years between 1954 and 1958 was done, then, Yenigün, the official paper of the Party and Paper Cumhuriyet were examined. On the other hand it was utilized from various memories of the people. Hürriyet Party, a short political life (1955-1958), is impressive by both its efficient opposition efforts, different organizational structure and its political solutions, occured first time in Turkish political life for the regime problems, which will be even utilized when forming 1961 Constitution. Although these positive aspects, thanks to several organizational problems and inconsistency of the public's political preferences, they were failed in 1957 Polls on the contrary to the expectations. At last it was abolished and joined to CHP in November 1 958.