Forum dergisi:1954-1960
The journal Forum:1954-1960
- Tez No: 218293
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKER ALKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Siyasal Bilimler, Tarih, Law, Political Science, History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 771
Özet
Bu çalısmanın konusunu, 1950 lerin ortasında yayınlanmaya baslayan Forum Dergisi olusturmaktadır. Dergi, Türkiye'deki demokratik rejime dair genis kapsamlı görüsler sunmus ve 1950 yılında iktidara gelen Demokrat Partinin artan oranlı otoriter siyasetine karsı önemli bir muhalefet merkezi olusturmustur. Pek çogu 1923-1950 yıllarında egitimini tamamlamıs olan Forum yazarları, Demokrat Partinin pragmatik yaklasımının karsısına dikilmisler ve siyasi yasamın merkezine aklı yerlestirmeye çalısmıslardır. Forum Dergisi Nisan 1954'ye yayınlanmaya baslamıstır. Dergi, 1954-1960 yıllarında hemen hemen tüm Türk aydınları üzerinde etkili olmustur. Forum'da yer alan görüsler ve öngörülen kurumlar büyük oranda 1960 müdahalesinden sonra kabul edilmis olan Anayasada somutlasmıstır. Çift meclislilik ?Senatonun kurulması-, anayasa mahkemesi, devlet planlama örgütü, özerk üniversite, yargıç bagımsızlıgı, özgür basın, isçilere grev ve toplu sözlesme yapma haklarının tanınması, özgür muhalefet, sosyal adaletinin temin edilmesi gibi Forum sayfalarında tartısılmıs olan konuların hemen hepsi 1961 Anayasasında ifadesini bulmustur. Bu baglamda, Forum Dergisinin, Türkiye'de demokratik rejimin kurumsallastırılmasına büyük katkı saglamak suretiyle Türk siyasi yasamında önemli bir yer tuttugunu söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
This is a study of an important periodical published in Turkey in the mid 1950s named Forum. The Forum writers formulated a comprehensive set of views on democracy in Turkey and stood as a significant center of opposition to the increasingly authoritarian politics of the Democrat Party (DP) which came into office in 1950. Forum?s writers, most of whom were educated in the period 1923-1950, opposed the DP?s pragmatic approach to politics and wanted to center political life on reason and to eliminate conservative attitudes. Forum started to be published in April 1954. Forum had an influence on almost the whole of the Turkish intelligentsia in the years 1954-1960. The institutions and ideas suggested by Forum were realized to a large extent with the Constitution accepted after the military intervention in the year 1960. For example, the establishment of a second chamber of the legislative assmebly ?the Senate-, the constitutional court, the state planning organization, autonomous universities, independence of judges, free press, granting rights to strike and collective negotiations to workers, free opposition, the principal of social equality..etc that had all been discussed in the pages of Forum, found place in the Constitution 1961. So it is possible to claim that Forum Journal with its great contribution for the reconsolidation of the democratic regime demonstrated the higly significant role in Turkish political life.