Sınıf öğretmeni adaylarının erken cebirsel düşünme becerilerinin incelenmesi
Examination of early algebraic thinking skills of primary school teacher candidates
  1. Tez No: 1001945
  2. Yazar: ZEYNEP TOKMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK TANIŞLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, sınıf öğretmeni adaylarının erken cebirsel düşünme becerilerini yapısal, analitik ve fonksiyonel düşünme bileşenleri odağında incelemeyi amaçlamıştır. Araştırmanın yöntemi temel nitel araştırmadır. İç Anadolu'daki bir devlet üniversitesinde öğrenim gören beş öğretmen adayıyla gerçekleştirilen araştırmada, veriler Kieran (2022) tarafından tanımlanan üç düşünme biçimine dayalı oluşturulan klinik görüşme soruları aracılığıyla toplanmış; elde edilen ses ve görüntü kayıtları tematik ve içerik analizi teknikleriyle analiz edilmiştir. Uzman görüşü ve pilot çalışma ile yapı geçerliği sağlanan bu süreçte, adayların cebirsel kavramlara yönelik algıları derinlemesine analiz edilmiştir. Araştırma sonuçları, öğretmen adaylarının yapısal düşünme bağlamında basit eşitliklerde ilişkisel yaklaşımlar sergileyebildiklerini; ancak karmaşık durumlarda işlemsel yaklaşımlara yöneldiklerini göstermektedir. Analitik düşünme bağlamında adayların eşitliği çoğunlukla hesaplamalı bir süreç olarak algıladıkları, değişkeni ise genelde“bilinmeyen”olarak algıladıklarını diğer anlamlarını çoğunlukla göz ardı ettiklerini göstermiştir. Fonksiyonel düşünme bağlamında ise bazı adayların şekil örüntüsünün yapısını analiz ederek eşleme kuralına ulaşabildiği, bir kısmının ise aritmetik odaklı yinelemeli ilişkide kalarak hatalı genellemelere ulaştığı tespit edilmiştir. Bu bulgular doğrultusunda; öğretmen yetiştirme programlarında değişkenin ve eşitliğin çeşitli anlamlarının öğretimine yer verilmesi, ders etkinliklerinde çoklu temsiller arası geçişlere odaklanılması ve adayların işlemsel yaklaşımlardan ziyade ilişkisel muhakeme becerilerini geliştirecek yapılandırılmış görevlerin tasarlanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the early algebraic thinking skills of pre-service primary school teachers, focusing on the components of structural, analytical, and functional thinking. The research adopted a basic qualitative research design. Conducted with five pre-service teachers studying at a state university in Central Anatolia, data were collected through clinical interview tasks developed based on the three modes of thinking defined by Kieran (2022). The obtained audio and video recordings were analyzed using thematic and content analysis techniques. During this process, which ensured construct validity through expert opinions and a pilot study, the participants' perceptions of algebraic concepts were analyzed in depth. The results indicated that in the context of structural thinking, pre-service teachers could exhibit relational approaches in simple equalities; however, they tended to resort to operational approaches in complex situations. Regarding analytical thinking, it was found that the participants mostly perceived equality as a computational process and generally identified the variable as an“unknown,”while largely ignoring its other meanings. In terms of functional thinking, while some candidates were able to reach the correspondence rule by analyzing the structure of shape patterns, others remained limited to arithmetic-oriented recursive relationships, leading to incorrect generalizations. Based on these findings, it is recommended that teacher education programs include systematic instruction on the various meanings of variables and equality, focus on transitions between multiple representations (shapes, tables, graphs) in classroom activities, and design structured tasks to enhance candidates' relational reasoning skills rather than operational approaches.