An investigation of development of prospective elementary teachers' knowledge to teach algebra in early grades through case discussions
Sınıf öğretmeni adaylarının durum tartışmaları yoluyla erken cebir öğretimine yönelik bilgilerinin gelişiminin incelenmesi
  1. Tez No: 692921
  2. Yazar: NEJLA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ IŞIL İŞLER BAYKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmanın amacı, durum tartışmaları temelli olarak tasarlanmış erken cebir derslerine katılan sınıf öğretmeni adaylarının, ilkokul seviyesinde cebir öğretimine yönelik alan ve pedagojik alan bilgilerinin gelişimini incelemektir. Çalışmanın katılımcıları, 2020-2021 güz döneminde sınıf öğretmenliği programının zorunlu dersi olan Matematik Öğretimi I dersini alan dokuz öğretmen adayıdır. Bu 12 haftalık dersin son 5 haftasında, sınıf öğretmeni adaylarına metin formundaki sınıf durumları aracılığıyla erken cebir içeriği olarak eşitlik ve denklem, genelleştirilmiş aritmetik ve fonksiyonel düşünme konuları sunulmuştur. Bu derslerde, öğretmen adaylarından verilen sınıf durumlarındaki öğrenci düşünceleri, öğretmen yönergeleri ve etkinlikler üzerine tartışmaları istenmiştir. Veriler, erken cebir derslerinden önce ve sonra yapılan birer saatlik bireysel görüşmelerle toplanmıştır. Görüşme soruları, sınıf öğretmeni adaylarının alan ve pedagojik alan bilgilerini incelemek için ilgili alan yazından uyarlanmıştır. Verileri analiz etmek için nitel yöntemler kullanılmıştır. Ön görüşmelerin analizi, öğretmen adaylarının, ilkokul seviyesinde cebirsel düşünmeye rehberlik edecek, eşit işaretinin ilişkisel anlamı, aritmetik veya fonksiyonel ilişkileri genelleme, temsil etme, gerekçelendirme ve bu ilişkiler üzerinde akıl yürütme gibi gerekli alan bilgisine sahip olmadıklarını göstermiştir. Benzer şekilde, erken cebir alanında öğrenci düşünmeleri/kavram yanılgıları ve uygun öğretim yolları ile ilgili yeterli pedagojik alan bilgisine sahip olmadıkları bulunmuştur. Ancak durum tartışmalarına dayalı erken cebir derslerinden sonra sınıf öğretmeni adaylarının ilkokul seviyesinde cebir öğretiminin çeşitli yönlerinde hem alan hem de pedagojik alan bilgisi olarak ilerleme kaydettikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the development of prospective elementary teachers' subject matter and pedagogical content knowledge for teaching algebra in elementary grades. Prospective elementary teachers attended a 5-week (10 hours) intervention as part of a method course, Teaching Mathematics I, that was designed based on case discussions. The participants of the study were nine third-year students who were enrolled in the course in the 2020-2021 fall semester as a must course of the undergraduate primary school education program in a private university. During the last 5 weeks of the 12-week course, the prospective elementary teachers were presented with the big ideas of equivalence and equations, generalized arithmetic, and functional thinking as the content of early algebra through text-based classroom cases. In these lessons, the prospective teachers were asked to discuss students' thinking, the teacher's instructions, and the tasks in the given classroom cases. Data were collected through one-hour individual interviews before and after the early algebra lessons. The interview questions were adapted from the related literature to examine prospective elementary teachers' subject matter and pedagogical content knowledge. Qualitative methods were used to analyze data. The analysis of the pre-interviews indicated that prospective elementary teachers did not have the required subject matter knowledge to guide algebraic thinking in elementary grades, such as the relational meaning of the equal sign, generalizing, representing, or justifying arithmetic or functional relationships and reasoning with them. Similarly, they were found not to have sufficient pedagogical content knowledge related to students' conception/misconceptions and appropriate instruction to foster early algebra. However, after the early algebra lessons based on case discussions, the prospective elementary teachers were found to progress in various aspects of teaching algebra in early grades, as both subject matter and pedagogical content knowledge related to teaching.