حل عددی معادلات انتگرالی نوع اول و دوم فردهلم با استفاده از موجک
Birinci ve ikinci tür integral denklemlerin dalgacıklar kullanılarak sayısal çözümü
  1. Tez No: 1001946
  2. Yazar: NASSER AGHAZADEH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KHOSROW MALEKNEJAD
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Farsça
  9. Üniversite: Iran Unıversıty Of Scıence And Technology
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Bilim Dalı
Özet
Bu tezde, birinci ve ikinci tür integral denklemlerin sayısal çözümü incelenmiştir. Tez, aşağıdaki gibi düzenlenmiş dört bölümden oluşmaktadır: Birinci Bölümde, integral denklemlere kısa bir giriş ve gerekli tanımlar sunulmuştur. İkinci Bölümde, değiştirilmiş Taylor serisi genişleme yöntemi incelenmiştir. Bu yöntem daha sonra, ikinci tür Volterra integral denklemlerinin ve ikinci tür Fredholm ve Volterra integral denklem sistemlerinin sayısal çözümü için kullanılmıştır. Yöntem yeterince basittir ve aynı zamanda etkilidir ve yaklaşık çözüm için kapalı formlu bir ifade sağlayabilir. Üçüncü Bölüm'de, birinci tür integral denklemlerin sayısal çözümü incelenmiştir. Bu amaçla, Galerkin ve kolokasyon yöntemlerinin yakınsaması için hata sınırlarını elde etmek amacıyla dalgacık tabanlarını kullanan izdüşüm yöntemleri kullanılmıştır. Bu bağlamda çeşitli teoremler ve lamalar da sunulmuş ve kanıtlanmıştır. Son olarak, gerekli tanımlar sağlandıktan sonra, Haar dalgacığı baz olarak seçilmiş ve denklem çözülmüştür. Haar dalgacığının yalnızca basitlik amacıyla kullanıldığı ve benzer dalgacıkların da kullanılabileceği belirtilmektedir. Yöntemin etkinliğini göstermek için birkaç sayısal örnek verilmiştir. Dördüncü Bölümde, önce spektral yöntemlere bir giriş sunulmuş ve ardından ortogonal ve yarı-ortogonal bazlar incelenmiştir. Bu bağlamda, B-spline dalgacıkları yarı-ortogonal dalgacıklara örnek olarak tanıtılmıştır. Ölçekleme fonksiyonları ve ikinci dereceden B-spline dalgacıkları özel olarak tanıtılmıştır. Bunlar daha sonra ikinci tür Fredholm integral denklemlerinin yanı sıra doğrusal olmayan Fredholm-Hammerstein denklemlerini çözmek için baz olarak kullanılmıştır. Her bölümde, yöntemin etkinliğini göstermek için birkaç sayısal örnek sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the numerical solution of integral equations of the first and second kinds is studied. The thesis consists of four chapters, organized as follows: In Chapter One, a brief introduction to integral equations and the necessary definitions is presented. Chapter Two investigates the modified Taylor series expansion method. This method is then used for the numerical solution of Volterra integral equations of the second kind, as well as systems of Fredholm and Volterra integral equations of the second kind. The method is sufficiently simple and, at the same time, efficient, and can provide a closed-form expression for the approximate solution. In Chapter Three, the numerical solution of integral equations of the first kind is studied. For this purpose, projection methods using wavelet bases are employed to obtain error bounds for the convergence of Galerkin and collocation methods. Several theorems and lemmas are also presented and proved in this regard. Finally, after providing the necessary definitions, the Haar wavelet is chosen as the basis, and the equation is solved. It is noted that the Haar wavelet is used merely for simplicity, and similar wavelets can also be employed. Several numerical examples are provided to demonstrate the effectiveness of the method. In Chapter Four, an introduction to spectral methods is first presented, and then orthogonal and semi-orthogonal bases are studied. In this context, B-spline wavelets are introduced as an example of semi-orthogonal wavelets. The scaling functions and quadratic B-spline wavelets are specifically introduced. These are then used as bases for solving Fredholm integral equations of the second kind, as well as nonlinear Fredholm–Hammerstein equations. In each chapter, several numerical examples are presented to demonstrate the efficiency of the method.