Eskişehir ilinde bulunan veteriner kliniklerine reprodüktif muayene amacıyla başvuran hastaların tanısal değerlendirilmesi
Diagnostic evaluation of the patients referred to veterinary clinics for reproductive examination in Eskişehir province
  1. Tez No: 1001960
  2. Yazar: BARBAROS ŞEVKET TAŞCIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DUYGU BAKİ ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veteriner Doğum ve Jinekoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Veterinerlik Doğum ve Jinekolojisi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, 2022–2025 yılları arasında Eskişehir ilindeki özel veteriner kliniklerine reprodüktif muayene amacıyla getirilen kedi ve köpeklerin ırk, yaş, cinsiyet özelliklerinin ve reprodüktif hastalıklarının görülme sıklığının belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışma materyalini, belirtilen tarihler arasında kliniklere getirilen toplam 1234 adet pet hayvanı (971 kedi ve 263 köpek) oluşturmaktadır. Elde edilen veriler tür, ırk, yaş ve tanı kriterlerine göre yüzde analiz yöntemiyle değerlendirilmiştir. Bulgulara göre, kliniklere getirilen kedi sayısı köpek sayısına oranla belirgin düzeyde yüksek bulunmuştur. Köpeklerde en sık karşılaşılan reprodüktif işlemler ve hastalıklar sırasıyla ovaryohisterektomi (%38,78), piyometra (%10,64), transmissible venereal tümör (%7,60) ve kastrasyon (%30,41) olarak belirlenmiştir. Kedilerde ise başvuruların büyük çoğunluğunu kastrasyon (%49,22) ve ovaryohisterektomi (%45,21) operasyonları oluştururken, piyometra (%2,16) ve kriptorşidizm (%1,23) daha düşük oranlarda tespit edilmiştir. Çalışma sonucunda, Eskişehir ilinde kedi sahiplenme oranının yüksek olduğu, hayvan sahiplerinde özellikle genç yaşta kısırlaştırma bilincinin arttığı, buna bağlı olarak da piyometra, meme tümörü ve prostat hastalıkları gibi ileri yaşla ilişkili reprodüktif patolojilerin diğer bölgelerde yapılan çalışmalara kıyasla daha düşük oranlarda seyrettiği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the demographic characteristics, reasons for admission, and incidence of reproductive diseases of cats and dogs brought to private veterinary clinics in Eskişehir province for reproductive examination between 2022 and 2025. The study material consisted of a total of 1234 pet animals (971 cats and 263 dogs) admitted to clinics between the specified dates. The obtained data were evaluated by percentage analysis according to species, breed, age, and diagnostic criteria. According to the findings, the number of cats brought to the clinics was significantly higher than dogs. In dogs, the most common reproductive procedures and diseases were ovariohysterectomy (38.78%), pyometra (10.64%), transmissible venereal tumor (7.60%), and castration (30.41%), respectively. In cats, the vast majority of admissions consisted of castration (49.22%) and ovariohysterectomy (45.21%) operations, while pyometra (2.16%) and cryptorchidism (1.23%) were detected at lower rates. In conclusion, it was determined that the rate of cat ownership is high in Eskişehir, awareness of neutering especially at a young age has increased among animal owners, and consequently, the rates of reproductive pathologies associated with advanced age such as pyometra, mammary tumors, and prostate diseases are lower compared to studies conducted in other regions.