İbrâhim el-Bâcûrî'nin uluhiyet anlayışı
Ibrāhīm al-Bājūrī's understanding of divinity
  1. Tez No: 1001965
  2. Yazar: OĞUZHAN SONGUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ULVİ MURAT KILAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
Özet
İmam Bâcûrî (ö. 1277/1860) , Osmanlı Devleti'nin son zamanlarında yaşamış hemen hemen her alanda eser yazmış çok yönlü bir âlimdir. Yaşadığı dönemde yazmış olduğu eserlerin dilinin sade ve açık olması sebebiyle rağbet görmesini ve devamlı takva yolunu seçmesiyle ön plana çıkmıştır. Günümüzde de hala bazı medreselerde kitapları okutulmaktadır. Bâcûrî, kelam geleneğinde özgün görüşler söylemekten ziyade mezhebinin görüşlerini izah etmiştir. Kendisine kadar gelen kelam geleneğini bir süzgeçten geçirerek yalın bir dille ihtilaflı meselelerin çok içine girmeden genel hatlarıyla bir akîde formu oluşturup aktarmaya çalışmıştır. Bâcûrî'nin, en hacimli eseri olan Hâşiyetü'l-Bâcûrî alâ Şerhi'l-Akâidi'n-Nesefiyye ve yanı sıra Tuhfetü'l-mürîd alâ Cevhereti't-tevhîd, Hâşiyetü'l-Bâcûrî alâ Ümmi'l-berâhîn, Tahkîku'l-makâm alâ Kifâyeti'l-avâm fî ilmi'l-kelâm gibi eserlerinde bir Müslümanın zihninde“Allah tasavvuru nasıl olmalıdır?”sorusuna cevap bulma mahiyetinde hangi konuları öğrenmesi gerektiğini ifade etmektedir. Bu bağlamda birinci bölümde, Allah'ın varlığı nasıl ispat edilir, ikinci bölümde, sıfatları nelerdir, aralarındaki ilişki nasıl olmalıdır ve üçüncü bölümde ise Allah'ın yarattığı mahlûklarla arasında nasıl bir ilişki vardır gibi sorulara cevap vermektedir. Bu cevaplar kendi eserleri yanında klasik eserlerle, ikincil literatür kaynaklarla, makalelerle ve tezlerle zenginleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Imam Bājūrī was a versatile scholar of the late Ottoman period who authored works in nearly every field. The clarity and simplicity of the language he employed in his writings during his lifetime made them widely appreciated, and his consistent preference for the path of piety further distinguished him. Even today, his books continue to be taught in some madrasas. In the field of kalām, rather than presenting original views, Bājūrī focused on explaining the positions of his school. By filtering the kalām tradition that preceded him, he sought to present a general framework of creed (ʿaqīdah) in a plain and accessible manner, without delving deeply into controversial issues. In his most extensive work, Ḥāshiyat al-Bājūrī ʿalā Sharḥ al-ʿAqāʾid al-Nasafiyyah, as well as in Tuḥfat al-Murīd ʿalā Jawharat al-Tawḥīd, Ḥāshiyat al-Bājūrī ʿalā Umm al-Barāhīn, and Taḥqīq al-Maqām ʿalā Kifāyat al-ʿAwām fī ʿIlm al-Kalām, al-Bājūrī identifies the subjects that a Muslim should study in order to answer the question,“What should one's conception of God be?”In this context, the first section addresses how the existence of God can be demonstrated; the second section examines His attributes, what they are, and how they should be related to one another; and the third section explores the nature of the relationship between God and the created beings (makhlūqāt). These discussions are enriched not only by his own works, but also by classical texts, secondary literature, articles, and theses.