Ultrason ile tespit edilen plevral efüzyonun, ultrason ile ölçülen periferik ödem ve konvansiyonel yöntemle ölçülen gode arasındaki korelasyonun araştırılması
Ultrasound-based assessment of the correlation between pleural effusion volume, peripheral edema and pitting edema in intensive care patients
- Tez No: 1001974
- Danışmanlar: PROF. DR. AKCAN AKKAYA, DR. ÖĞR. ÜYESİ KASIM İLKER İTAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Plevral efüzyon hacmi ve periferik ödem, yoğun bakım hastalarında sistemik sıvı yüklenmesinin önemli göstergeleridir. Bu çalışmanın amacı, yoğun bakım ünitesinde izlenen hipoalbuminemik hastalarda ultrason ile ölçülen plevral efüzyon hacmi, ultrasonografik pretibial ödem kalınlığı ve konvansiyonel fizik muayene ile değerlendirilen gode arasındaki ilişkiyi araştırmak; periferik ödemin sistemik sıvı yüklenmesini yansıtan kantitatif bir belirteç olarak kullanılıp kullanılamayacağını ortaya koymaktır. Gereç ve Yöntem: Üçüncü basamak yoğun bakım ünitesinde prospektif olarak yürütülen bu çalışmaya 40 entübe ve hipoalbuminemik erişkin hasta dahil edildi. Plevral efüzyon hacmi ultrasonografi ile literatürde tanımlanan formül kullanılarak hesaplandı. Pretibial ödem kalınlığı lineer probla tibianın orta hattında ölçüldü. Gode, fizik muayene ile değerlendirildi. Klinik, laboratuvar ve ultrason parametreleri korelasyon ve çoklu regresyon analizleri ile incelendi. Bulgular: Hastaların %77,5'inde pretibial ödem mevcut olup hesaplanan ortalama plevral efüzyon hacmi ileri düzeyde sıvı birikimine işaret etmekteydi. Pretibial ödem kalınlığı ile plevral efüzyon hacmi arasında anlamlı ve pozitif yönlü bir korelasyon saptandı (p=0,012). Albümin düzeyleri düşüklüğüne rağmen efüzyon hacmi veya ödem ile anlamlı ilişkili değildi. Çoklu regresyon analizinde plevral efüzyon hacminin tek bağımsız belirleyicisi pretibial ödem kalınlığı olarak bulundu (p=0,013). Fizik muayene ile değerlendirilen gode bulgusu plevral efüzyon hacmi ile ilişkili değildi. Sonuç: Bu çalışma, ultrason ile ölçülen pretibial ödem kalınlığının plevral efüzyon hacmi ile doğrudan ilişkili olduğunu ve periferik ödemin kritik hastalarda sistemik sıvı yüklenmesini değerlendirmede güvenilir bir biyobelirteç olabileceğini göstermektedir. Pretibial ödemin plevral efüzyonu bağımsız olarak öngörmesi, ultrason temelli sıvı yönetimi yaklaşımlarının klinik pratiğe entegre edilmesinin değerini ortaya koymaktadır. Günlük yoğun bakım değerlendirmesinde akciğer ve ekstremite ultrasonunun birlikte kullanılması sıvı fazlalığının erken tanınmasına katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Background: Pleural effusion volume and peripheral edema are important markers of systemic fluid overload in critically ill patients. The aim of this study was to investigate the relationship between ultrasound-measured pleural effusion volume, ultrasonographic pretibial edema thickness, and clinically assessed pitting edema in hypoalbuminemic intensive care patients, and to determine whether peripheral edema can serve as a quantitative indicator of systemic fluid overload. Material and Methods: This prospective observational study included 40 intubated and hypoalbuminemic adults followed in a tertiary intensive care unit. Pleural effusion volume was calculated using an ultrasound-based volumetric formula. Pretibial edema thickness was measured at the mid-tibial level with a linear probe. Pitting edema was assessed clinically. Clinical, laboratory, and ultrasound data were analyzed using correlation and multivariate regression. Results: Pretibial edema was present in 77.5% of patients, and mean pleural effusion volume indicated marked fluid accumulation. Pretibial edema thickness showed a significant positive correlation with pleural effusion volume (p=0.012). Despite low albumin levels, no significant relationship was found between albumin and either effusion volume or peripheral edema. In multivariate analysis, pretibial edema thickness emerged as the only independent predictor of pleural effusion volume (p=0.013). Clinically assessed pitting edema showed no significant association with effusion volume. Conclusion: Ultrasound-measured pretibial edema thickness is a reliable, non-invasive and quantitative indicator of systemic fluid overload, demonstrating a strong association with pleural effusion volume. Its independent predictive value suggests that peripheral edema ultrasonography may serve as an integrable biomarker for fluid management in intensive care. The combined use of lung and peripheral edema ultrasonography may enhance early detection of fluid accumulation and support personalized therapeutic decisions.