Çocuk gelişimi öğretmenlerinin okul çevikliği algı düzeyi ile örgütsel adalet algı düzeyi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between child development teachers' perceptions of school agility and organizational justice
- Tez No: 1001975
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA TAKTAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, çocuk gelişimi öğretmenlerinin okul çevikliği algı düzeyleri ile örgütsel adalet algı düzeyleri arasındaki ilişkiyi belirlemek ve örgütsel adalet algısının okul çevikliği algısını yordama düzeyini incelemektir. Çalışma, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışma grubunu, 2024-2025 eğitim-öğretim yılında İstanbul ili Avrupa bölgesinde bulunan (devlet ve özel) anaokulu, rehabilitasyon merkezi ve meslek liselerinde görev yapan 404 çocuk gelişimi öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri; Kişisel Bilgi Formu, Okul Çevikliği Ölçeği ve Örgütsel Adalet Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Toplanan veriler SPSS istatistik programı aracılığıyla bağımsız gruplar t-testi, tek yönlü ANOVA, Pearson korelasyon analizi ve doğrusal regresyon teknikleri ile analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, çocuk gelişimi öğretmenlerinin örgütsel adalet algı düzeyleri arttıkça okul çevikliği algı düzeylerinde de anlamlı bir artış olduğunu ortaya koymuştur. Yapılan analizlerde, okul çevikliği ile örgütsel adalet arasında yüksek düzeyde, pozitif ve anlamlı bir ilişki saptanmış; örgütsel adaletin okul çevikliğinin güçlü bir yordayıcısı görülmüştür. Yani, öğretmenlerin kurum içindeki karar alma süreçlerini, kaynak dağılımını ve liderlik ilişkilerini adil olarak algılamaları, okulun değişen koşullara hızlı uyum sağlama ve yenilikçi olma (çeviklik) kapasitesini doğrudan artırmaktadır. Özellikle“çevik liderlik”faktörünün okul çevikliğini en çok etkileyen unsur olması, yöneticilerin adil ve vizyoner tutumlarının önemini vurgulamaktadır. Ayrıca anaokulu kademesinde görev yapan öğretmenlerin, rehabilitasyon merkezi ve meslek liselerinde çalışanlara göre hem çeviklik hem de adalet algılarının daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Bu bulgular, okul çevikliğinin sadece yapısal bir esneklik olmadığını; güven, şeffaflık ve adalet temelli bir örgüt iklimiyle beslendiğini göstermektedir. Sonuç olarak, eğitim kurumlarının belirsizliklerle başa çıkabilen çevik yapılar haline gelmesi, öğretmenlerin mesleki motivasyonunu ve kuruma güvenini destekleyen adil bir yönetim anlayışının tesis edilmesiyle mümkündür.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the relationship between child development teachers' perception levels of school agility and organizational justice, and to examine the extent to which the perception of organizational justice predicts the perception of school agility. The study was conducted using the correlational survey model, one of the quantitative research methods. The study group consists of 404 child development teachers working in (public and private) kindergartens, rehabilitation centers, and vocational high schools located in the European side of Istanbul during the 2024-2025 academic year. The data of the research were collected using the Personal Information Form, School Agility Scale, and Organizational Justice Scale. The collected data were analyzed via the SPSS statistical program using independent samples t-test, one-way ANOVA, Pearson correlation analysis, and linear regression techniques. The research findings revealed that as child development teachers' organizational justice perception levels increased, there was also a significant increase in their school agility perception levels. In the analyses performed, a high-level, positive, and significant relationship was detected between school agility and organizational justice; and organizational justice was observed to be a strong predictor of school agility. In other words, teachers' perception of decision-making processes, resource distribution, and leadership relationships within the institution as fair directly increases the school's capacity to adapt quickly to changing conditions and to be innovative (agility). The fact that the“agile leadership”factor is the element affecting school agility the most emphasizes the importance of administrators' fair and visionary attitudes. Furthermore, it was determined that teachers working at the kindergarten level had higher perceptions of both agility and justice compared to those working in rehabilitation centers and vocational high schools. These findings demonstrate that school agility is not merely structural flexibility; it is nurtured by an organizational climate based on trust, transparency, and justice. In conclusion, for educational institutions to become agile structures capable of coping with uncertainties, it is possible through the establishment of a fair management approach that supports teachers' professional motivation and trust in the institution.