Din öğretiminde duyuşsal giriş özelliklerinin başarıya etkisi: İlköğretim 6.,7. ve 8. sınıflar üzerinde bir alan araştırması
The Affective work on the 6., 7. and 8. classes of elemantary scholl
- Tez No: 100201
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
1;Din Öğretiminde Duyuşsal Giriş Özelliklerinin Başarıya Etkisi" (İlköğretim 6., 7. ve 8. Sınıflar Üzerinde Bir Alan Araştırması), (1- ) Bu araştırmada, din öğretiminde duyuşsal giriş özelliklerinin başarıya etkisi ele alınmıştır. Araştırmanın amacı, ilköğretim 6., 7. ve 8. sınıf öğrencilerinin D.K.A.B. dersine karşı geliştirdikleri olumlu ve olumsuz tutumların kaynaklarını tespit etmek ve bu tutumların başarıya etkisini incelemektir. Araştırmanın birinci bölümünde, araştırmanın konusu, amacı, önemi, yöntemi ve uygulanmasına dair bilgiler verilmiştir. İkinci bölüm, araştırma bulgularına ve bulguların değerlendirilmesine ayrılmıştır. Üçüncü bölüm ise sonuç ve önerilerden oluşmaktadır. Araştırmanın sonucunda; Okulla ve Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi dersi öğretmeniyle ilgili duyuşsal özellikleri olumlu olan, dini tutumu olumlu bir çevrede yetişen ve akademik özkavramı güçlü olan öğrencilerin; okulla ve Din Kültürü ve Ahlâk Silgisi dersi öğretmeniyle ilgili olumsuz kanaate sahip olan, dini tutumu olumsuz bir çevrede yetişen ve akademik özkavramı zayıf olan öğrencilere göre Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi dersinde daha başarılı oldukları görülmüştür. Din öğretiminde başarıyı en çok etkileyen faktörlerin, akademik özkavramı ve çevrenin dini tutumu olduğu tespit, edilmiştir. 117
Özet (Çeviri)
It is considered effect of perceptive factors on success in the teaching of religious in this study. The intention of the study is to establish the sources of positive and negative attitudes which the six, the seventh and the eighth class students at primary school have improved about the lesson, C.R.M.K. (Culture of Religion and Moral Knowledge), and to study effect of the attitudes at success. At the first chapter, it has been given some knowledge about topic of the study and its invention, its importence, its method and its practicability. The second chapter has been allotted to conclusion of the study and its consideration. The thirdh chapter has been consisted of the consiusion and some suggestions. As for resouit of the study; it has been seen the students who had a possitive outlook their perceptive features about their school and their teacher of the lesson (C.R.M.K.) and who were educated at the surroundings where the religious attitude is positive and whose academic self-consciousness were strong, are more successful in the lesson (C.R.M.K.) in comparison with the students who had a negative outlook about their school and their teacher of the lesson (C.R.M.K.) and who were educated at the surroundings where the religious attitude is negative and whose academic self- consciousness were hot strong. It has been established that most affective factors on success at teaching of religious are academic self-consciousness and religious attitude of the surroundins. 118