1994-2022 yılları arasında izole edilen Newcastle hastalığı virüslerinin genomik ve biyolojik karekterizasyonu
Genomic and biological characterization of Newcastle disease viruses isolated between 1994 and 2022
- Tez No: 1002021
- Danışmanlar: PROF. DR. KADİR SERDAR DİKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Mikrobiyolojisi Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç:1994-2022 yılları arasında Türkiye'de tespit edilen 24 adet Newcastle hastalığı virüsü izolatının füzyon protein dizilerinin genetik karşılaştırmalarının yapılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: 1994 ve 2022 yılları arasında ülkemizdeki kanatlı sürülerinde meydana gelen ND salgınlarından elde edilen, Veteriner Kontrol Merkez Araştırma Enstitüsü-Kanatlı Hastalıkları Laboratuvarının -80ºC deposunda saklanan 24 adet izolat oluşturdu. İzolatların, Real time RT-PCR analizleriyle moleküler olarak NDV olduğu belirlendi. İzolatların orjinleri, hangi hayvandan izole edildikleri, analiz sonuçlarına göre (MDT, Real Time PCR) seçildikten sonra tabloya yazıldı. Daha sonra DNA dizi analizleri gerçekleştirildi. Bulgular: Bu çalışmanın NDV izolatları, virülan suşlar için tanımlanan tipik motifler olan F0 bölünme bölgesinde 3 (112R-R-QK-R-F117) veya 4 (112R-R-Q-R-R-F117) R/K bazik amino asit içerdi. 24 adet NDV izolatı örneğinin 2022-24 nolu Yozgat ilinden izole edilen 1 örnek hariç tamamının velojenik olduğu görüldü. Avirulan NDV suşları, dünya genelinde iki R kalıntısına (112G-R-Q-G-R-L117) sahip olduğu bildirilmektedir. Bu çalışmada da tespit edilen avirulent NDV izolatı iki R kalıntısına (112 G-R-Q-G-R-L117) sahipti. Sonuç: Bu çalışmadaki bütün örneklerin biri hariç geri kalanının virulent NDV suşlarını içerdi. Bu çalışmada tespit edilen virülent virüsler dünya çapında dolaşımda olan baskın genotipler olan sınıf II, alt genotip V, VI ve VII genotip gruplarında üyeleriyle kümelendiği ve Bulgaristan, Ukrayna, Rusya, İran, İsrail Endonezya'dan daha önce bildirilen NDV suşlarıyla genetik olarak en yakın ilişkiye sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim was to make genetic comparisons of the fusion protein sequences of 24 Newcastle disease virus isolates detected in Turkey between 1994 and 2022. Material and Methods: Isolates obtained from ND outbreaks in poultry flocks in our country between 1994 and 2022, stored at -80ºC in the Veterinary Control Central Research Institute-Poultry Diseases Laboratory, formed 24 isolates. The isolates were determined to be NDV molecularly by Real-time RT-PCR analysis. The origins of the isolates, the animal from which they were isolated, were selected according to the analysis results (MDT, Real-time PCR) and written in a table. Then, DNA sequence analyses were performed. Results: The NDV isolates in this study contained 3 (112R-R-QK-R-F117) or 4 (112R-R-Q-R-R-F117) R/K basic amino acids in the F0 cleavage region, which are typical motifs identified for virulent strains. All 24 NDV isolate samples, except for one isolated from Yozgat province (2022-24), were found to be velogenic. Avirulent NDV strains are reported worldwide to have two R residues (112G-R-Q-G-R-L117). The avirulent NDV isolate identified in this study also had two R residues (112G-R-Q-G-R-L117). Conclusion: All but one of the samples in this study contained virulent NDV strains. The virulent viruses identified in this study were clustered with members of class II, subgenotypes V, VI, and VII, which are the dominant genotypes circulating worldwide, and were found to have the closest genetic relationship with previously reported NDV strains from Bulgaria, Ukraine, Russia, Iran, Israel, and Indonesia.