Bulgaristan - Filibe (Plovdiv) İli Asenovgrad ve Pirvomay Köyleri Türk ağızları
Turkish dialects of Asenovgrad and Parvomay Villages in Bulgaria - Filibe (Plovdiv) Province
- Tez No: 1002028
- Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Dilbilim, Turkish Language and Literature, Linguistics
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
Özet
Balkanlar, tarih boyunca çeşitli halkların bir arada yaşadığı, kültürel ve dilsel açıdan zengin bir bölgedir. Bölgede ortaya çıkan dilsel farklılıklar, toplumsal ve bireysel faktörler ile ekonomik, cinsiyet ve eğitim temelli değişkenlerden kaynaklanabilmektedir. Bu durum, ağız araştırmalarında gözlemlenen dilsel varyantların ortaya çıkmasına yol açmakta ve bu varyantların incelenmesini gerekli kılmaktadır. Bu bağlamda Bulgaristan Türk ağızları, Türkolojinin, Balkan araştırmalarının ve dilbilimin kesiştiği önemli çalışma alanlarından birini oluşturmaktadır. Bu çalışmada, esas olarak Bulgaristan Türk ağızlarının bir kolu olan Filibe ağızlarının ses bilgisi ve biçim bilgisi özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gerektiğinde sözlüksel ve sözdizimsel ayrımlara da değinilmiştir. Çalışmanın inceleme bölümünde, Filibe ağızlarının bazı örneklerde diğer Balkan Türk ağızları veya Anadolu ağızlarıyla yakınlık gösteren; bazı örneklerde ise bu ağızlardan belirgin biçimde ayrışan, fonolojik ve morfolojik özellikler gösterdiği saptanmıştır. Bu bağlamda incelenen ağızlarda dil ilişkilerinden kaynaklanan morfolojik ve fonolojik farklılıklar tespit edilmiş; söz konusu farklar ilgili başlıklar altında açıklanmıştır. Araştırmanın kapsamı, Filibe ilinin Asenovgrad ve Pırvomay ilçerine bağlı yerleşkelerle sınırlandırılmıştır. Çalışmanın verileri, açık gözlem tekniğinin uygulandığı alan araştırmasıyla derlenmiş; elde edilen metinler, nitel veri olarak değerlendirilmiş ve betimsel dilbilim yöntemiyle incelenmiştir. Çalışma, eş zamanlı bir ağız monografisidir. Araştırmanın alanyazına güncel veriler sunarak; ileride yapılacak ağız monografilerine, ağız atlası çalışmalarına ve ağız sözlükçülüğü çalışmalarına katkı sağlaması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Balkans have historically been a culturally and linguistically rich region where various communities have lived together for centuries. The linguistic differences that emerge in the region may stem from social and individual factors as well as variables related to economic conditions, gender and education. This situation leads to the emergence of linguistic variants observed in dialect studies and necessitates their examination. In this context, the Turkish dialects of Bulgaria constitute one of the important fields of study at the intersection of Turkology, Balkan studies and linguistics. The main aim of this study is to determine the phonological and morphological characteristics of the Plovdiv dialects, which are a branch of the Turkish dialects spoken in Bulgaria. When necessary, lexical and syntactic distinctions have also been addressed. In the analytical section of the study, it has been observed that the Plovdiv dialects exhibit phonological and morphological features that, in some cases, show similarities with other Balkan Turkish dialects or Anatolian dialects, while in other cases they differ markedly from them. Within this framework, morphological and phonological differences arising from language contact have been identified in the dialects under examination, and these differences have been explained under the relevant headings. The scope of the research is limited to the settlements connected to the districts of Asenovgrad and Parvomay in the province of Plovdiv. The data of the study were collected through fieldwork employing the open observation technique. The texts obtained were treated as qualitative data and analysed using the method of descriptive linguistics. This study constitutes a synchronic dialect monograph. The research aims to contribute to future dialect monographs, dialect atlas projects and studies on dialect lexicography by providing up-to-date data to the literature.