Kayseri'deki siyasi, sosyal, ekonomik ve kültürel gelişmelerin Kayseri İl Gazetesi'ne yansımaları (1946-1949)
Reflections of political, social, economic and cultural developments in Kayseri̇ in the Kayseri Provincial Newspaper (1946-1949)
- Tez No: 1002027
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAŞİM ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
Çalışmamızın odağında yer alan Kayseri Vilayet Gazetesi, hem Kayseri'nin sosyal, ekonomik ve kültürel dokusunu yansıtması hem de yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti'nin yaşadığı dönüşüm sürecinde önemli birer belge niteliği taşıması bakımından büyük bir değer taşımaktadır. Kayseri İl Gazetesi, 1925-1952 yılları arasındaki yayın dönemi boyunca, Cumhuriyet döneminin ilk yıllarında Kayseri'nin siyasi, sosyoekonomik ve kültürel dönüşümünü yakından takip etmiş ve bu dönüşümün önemli bir aynası olmuştur. Tez kapsamında, dönemin siyasi iklimini şekillendiren 1946 seçimleri, demokrasiye geçiş çalışmaları ve II. Dünya Savaşı sonrası değişen dış politika dengeleri, gazete sütunlarına yansıyan haberler ışığında ele alınmıştır. Özellikle Sovyetler Birliği'nin Boğazlar üzerindeki talepleri ve Marshall Planı çerçevesinde şekillenen Türk-Amerikan ilişkilerinin Kayseri kamuoyundaki karşılığı, iktisadi hayatın merkezinde yer alan pastırmacılık, halıcılık ve şeker meselesi gibi yerel başlıklarla birlikte ortaya koyulmuştur. Ayrıca, şehrin imar faaliyetleri, elektrik ve içme suyu gibi bayındırlık hamleleri ile Sümer Bez Fabrikası'nın kentin ekonomik yapısındaki lokomotif rolü tezin iktisadi açıdan çerçevesini oluşturmaktır. Dönemin, eğitim ve sağlık alanındaki gelişmeleriyle birlikte Halkevleri ve Köy Enstitüleri'nin toplumsal dönüşümdeki etkileri vurgulanmıştır. Kayseri Lisesi ve Verem Hastanesi gibi kurumların yerel hafızadaki yeri ile siyasi aktörlerin bölge kalkınmasına yönelik meclis nezdindeki girişimleri, dönemin sosyo-politik özelliğini yansıtmaktadır. Netice itibarıyla bu tez, yerel bir gazetenin yazıları üzerinden Kayseri'nin 1940'lı yılların sonundaki toplumsal yapısını gün yüzüne çıkarırken, taşra bürokrasisi ve halk arasındaki etkileşimin çok partili döneme geçişi ve demokratikleşme sürecine nasıl etkilediğini özgün bir çerçevede ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
The Kayseri Provincial Newspaper, which is the focus of our study, is of great value both in terms of reflecting the social, economic and cultural texture of Kayseri and as an important document in the transformation process of the newly established Republic of Turkey. The Kayseri Provincial Newspaper, during its publication period from 1925 to 1952, closely followed the political, socio-economic, and cultural transformation of Kayseri in the early years of the Republic and served as an important mirror of this transformation. Within the scope of this thesis, the 1946 elections, the transition to democracy, and the changing foreign policy balances after World War II, which shaped the political climate of the time, are examined in light of the news reflected in the newspaper's columns. In particular, the reception of Turkish-American relations in Kayseri public opinion regarding the Soviet Union's demands on the Straits and the Marshall Plan is presented alongside local issues such as pastrami production, carpet weaving, and sugar production, which were central to the economic life. Furthermore, the city's urban development activities, public works initiatives such as electricity and drinking water, and the locomotive role of the Sümer Textile Factory in the city's economic structure form the economic framework of the thesis. The impact of the People's Houses and Village Institutes on social transformation, along with developments in education and health during that period, is also emphasized. The place of institutions such as Kayseri High School and Tuberculosis Hospital in the local memory, and the initiatives of political actors in the parliament regarding regional development, reflect the socio-political characteristics of the period. Consequently, this thesis, while revealing the social structure of Kayseri in the late 1940s through the articles of a local newspaper, presents, in a unique framework, how the interaction between the provincial bureaucracy and the public affected the transition to the multi-party period and the democratization process.