Türk Hukukunda gayrimenkul yatırım ortaklıkları
Real estate investment trusts in Turkish Law
  1. Tez No: 100203
  2. Yazar: BARIŞ AKGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ASUMAN TURANBOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Ticaret Hukuku) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
ÖZET Tüm dünyada olduğu üzere Türkiye'de de, geleneksel ve güvenli olma özellikleriyle gayrimenkul yatırımları, yıllardır yatırım araçları arasında popülaritesini korumaktadır. Ancak pahalı bir yatırım olması, bireysel yatırımcıların gayrimenkul sahibi olmasını neredeyse imkansız hale getirmektedir. Gayrimenkullere, gayrimenkule dayalı sermaye piyasası araçları veya haklara ve gayrimenkul projelerine yatırım yapan sermaye piyasası kurumu ve halka açık anonim ortaklık olarak gayrimenkul yatırım ortaklıkları (GYO), küçük birikimleriyle gayrimenkul edinemeyen yatırımcılar için mülkiyet şartı olmaksızın, gayrimenkulun kira gelirleri ve değer artış kazançlarından yararlanmayı mümkün kılmaktadır. Profesyonel yönetim, likiditasyon ve yüksek getiri gibi avantajlar ile GYO, en çekici yatırım araçları arasında yer almaktadır. GYO 'lan hem gayrimenkul sektöründe hem de sermaye piyasasında özel bir öneme sahiptir. Türkiye'de GYO'ları, ilk kez 1992'de Sermaye Piyasası Kanunu ve vergi kanunlarında yapılan değişikliklerle hukuk sistemimize girmiştir. Sermaye Piyasası Kurulu, GYO'larına ilişkin esasları 8.11.1998 tarih ve 23517 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Seri:VI, No: 11 sayılı Tebliğ ile düzenlemiştir. Bu düzenlemeler, GYO'larının yukarıda ifade edilen fonksiyonları nedeniyle bazı özel hükümler içermektedir. GYO'larım, diğer anonim ortaklıklar ve sermaye piyasası kurumlarından farklı kılan, yönetimde menfaat çatışmalarına, gayrimenkullerin değerlenmesine (ekspertiz), denetime, kuruluş prosedürüne, portföy sınırlamalarına ve diğer konulara ilişkin düzenlemeler gibi temel özellikler bu çalışmanın esasını oluşturmaktadır. XXIII
Özet (Çeviri)
SUMMARY Real estate investments, with their features of being traditional and safe, have always maintained their popularity for years among investment instruments in Turkey, as they have in the rest of the world. But as an expensive invesment, real estate ownership is almost impossible for individual investors. Real estate investment trusts (REITs), as capital market institutions and publicly held joint stock companies investing in real estates, capital market instruments or rights based on real estate and real estate projects, make it possible for investors, who cannot buy real estate with their small savings to benefit from the rent income and value appreciation gains of real estate, without condition of ownership. Their advantages such as professional management, liquidation and high returns place REITs in the ranks of the most attractive investment instruments. REITs have special importance in both real estate sector and capital market. In Turkey, REITs gained their place in the legal system in 1992 following amendments in the Capital Markets Law and tax laws. Capital Markets Board has regulated the principles regarding REITs with the Communique Serial VI, No 11, published in the Official Gazette dated 8.1 1.1998 numbered 23517. These regulations include some special provisions for REITs because of their functions as mentioned above. The major characteristics of the REITs that make them different from the other joint stock companies and capital market institutions, such as the regulations about conflict of interests by management, valuation (appraisal) of real estate, supervision, establishment procedures, portfolio limitations and etc. constitute the essence of this study. XXIV