Gayrimenkul yatırım ortaklıkları
Real estate investment trusts
- Tez No: 122477
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ ERTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
ÖZET AĞIRMAN, Doğan, Gayrimenkul Yatıran Ortaklıkları, yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof. Dr. M. Ali ERTEN, 192s. 1960'h yularda Amerika Birleşik Devletieri'nde doğan Gayrimenkul yatırım ortaklıkları, sermaye piyasalarında önemli bir yatıran aracı haline gelmiştir. Gayrimenkul yatırım ortaklıkları, 1992 yılında Sermaye Piyasası Kanununda yapılan değişiklikle Türk hukukuna girmiş ve kısa zamanda önemli bir ilerleme sağlamıştır. Sermaye Piyasası Kurulu, Sermaye Piyasası Kanununa dayanarak 1995 yılında Seri: VI, No: 7 sayılı“ Gayrimenkul Yatırım Ortaklıklarına İlişkin Esaslar Tebliğlini çıkarmıştır. Bu tebliğin ihtiyacı karşılamaması üzerine 1998 yılında Seri: VI, NO: 11 sayılı tebliği çıkarmıştır. Bu tebliğde, gayrimenkul yatırım ortaklıkları, ”gayrimenkullere, gayrimenkule dayalı sermaye piyasası araçlarına, gayrimenkul projelerine, gayrimenkule dayalı haklara ve sermaye piyasası araçlarına yatırım yapan sermaye piyasası kurumu" olarak tanımlanmıştır. Türk hukukunda yeni olan bu konu üzerine yeterince çalışma yapılmamıştır. Özellikle yapılan hukuki düzenlemelerin değerlendirilmesi amacıyla yapılan çalışmalar yeterli düzeyde değildir. Ben çalışmamda bu konuyu, hukuki yönünü önde tutarak, genel olarak gayrimenkul yatırım ortaklıklarını incelemeyi amaçladım. Gayrimenkul yatırım ortaklığı bir menkul kıymetleştirme aracı olduğundan, konunun daha iyi anlaşılması için öncelikle menkul kıymetleştirmeyi inceledim. Daha sonra, mevcut hukuki düzenlemeler çerçevesinde gayrimenkul yatırım ortaklıklarını incelemeye çalıştım. Bu çalışma sırasında, konunun Ticaret Kanunu, Medeni Kanun, Borçlar Kanunu ve ilgili diğer kanun ve hukuki düzenlemelerle ilişkisini ortaya koyup değerlendirmeyi amaçladım. Bu değerlendirme neticesinde, konunun hukuki yönden eksikliklerini ve diğer kanun ve düzenlemelerle çelişkisini ortaya koymaya çalıştım,
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A?IRMAN, Doğan, Real Estate Investment Trusts, Master's Thesis, Advisor: Prof. Dr. M. Ali ERTEN, 192p. Real estate investment trusts that emerged in USA from 1960's have become an important investment instruments in capital markete. Real estate investment trusts introduced to the Turkish Civil Code by the change that was made in Capital Market Law in 1992 and than made an important progress. Capital Market Law published a communique(number;7, series; VI) titled with“The Communique Related to the Basis of Real Estate investment Trusts”relying on Capital Market Law in 1995. Nevertheless the mentioned communique did not fulfill the necessities and this brought the declaration of a new communique (number;! 1, series; VI) in 1998. This communique defined the real estate investment trusts as“a capital market institution that invests on real estates, capital market instrumentsbased on real estates, real estates projects, rights based on real estates and capital market instruments”. There is no sufficiently enough number of studies on this subject which is relatively new in Turkish Civil code. This deficiency can be witnessed most visibly in the studies that concentrate on the changes in the civil code. I studied on the real estate investment trusts with giving apriority to the concentration on the civil code aspect of subject As the real estate investment trusts are the instruments of securitization, I initially analyzid the securitization in order to clarify the subject of the thesis. After that, I tried to examine the real estate investment trusts within the framemark of civil code. Throughout the whole study I aimed to explain the relationship of the real estate investment truststo the Commercial law, Civil Code, Debt Law, and other related law and civil code regulation. In the light of the arguments, loaned to clarify the deficiencies in the civil code aspects of the subjects, and its conflicts with other codes and regulations. m