Trust kurumu ve Türk hukuku açısından değerlendirilmesi
Trust and its evaluation under Turkish law
- Tez No: 608003
- Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM MÜRİDE ATAMER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 621
Özet
İngiliz hukukunda doğmuş bir kurum olan trust, bu ülkede ve common law sistemini takip ülkelerde çok farklı işlevler için sıkça kullanılan bir hukuki araçtır. Prensipte parçalanmış mülkiyet yapısı üzerinden işleyen trustın, Türkiye'nin de içinde bulunduğu civil law sistemleriyle uyumsuz olduğu düşünülmektedir. Ancak son yıllarda yaşanan gelişmeler ve trusta bahşedilen modern tanımlamalar, bu önermenin doğru olmadığını göstermektedir. Bu tezde öncelikle İngiliz hukukunda doğmuş ve gelişmiş trust kurumunun ne olduğu ve dünyadaki gelişmeler incelenmiş, ardından trustın işleyişi ve işlevleri üzerinde durulmuştur. Tezin son bölümündeyse trustın Türk hukuku açısından gerekli bir kurum olup olmadığı, trustın yerine getirdiği çeşitli işlevler ayrı ayrı ele alınarak incelenmiş ve trustın Türk hukukunun temel prensipleriyle uyumlu olup olmadığı tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Trust is a legal instrument that has been a part of English law since Midde Age. Trust is a multi-functional and widely used legal instrument in this system and in other common law systems. Trust, which is in principle based on the idea of segregated ownership, has been generally considered as incomptabile with the principles of civil law systems, including Turkish law. However, the recent developments at international scale and new definitions associated with the trust have shown that this idea is flawed. In this thesis, I have first tried to look into what trust is and how it has spread around the world in the recent decennies. Followingly, I have evaluated its different functions and how a trust instrument works. In the final chapter, I have discussed whether trust has an added value for Turkish law from the perspective of certain functions it fulfills and finally I have examined whether it actually is incompatible with certain principles of Turkish Law.