Rusların Hıristiyanlaşması
Hhristianization of Russians
  1. Tez No: 100204
  2. Yazar: TAHSİN HÜSEYNOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Dağlı, Nadircan, Çevreye Katılımın Saplanmasında Bilgiye Erişimin Önemi ve Basının Rolü, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof. Dr. Can Hamamcı, V+130s. ÇEVREYE KATILIMIN SAĞLANMASINDA BİLGİYE ERİŞİMİN ÖNEMİ VE BASININ ROLÜ Çağımızın gündeminde önemli bir yer tutan çevre sorunlarının çözümünde, bilgi en çok gereksinim duyulan bir araç konumundadır. Doğru bilgiye ulaşmanın bir hak olarak görüldüğü günümüzde, çevre konusunda demokratik katılımın sağlanması ve çözüm önerilerinin geliştirilmesi için de bilgi edinme hakkının özgürce kullanılması gerekmektedir.. Tezin birinci ve ikinci bölümünde, sağlıklı bir çevrenin yaşamsal önemi vurgulanarak, konuya ilişkin kavramlar ve yaklaşımlar açıklanmış; çevreye katılım hakkının bilinçli kullanılması için bilgi sağlanmasında devletin, üniversitelerin, sivil toplum örgütlerinin ve kitle iletişim araçlarının rolü irdelenmeye çalışılmıştır. Tezin üçüncü bölümü, çevre için doğru bilgiye ulaşmada yazılı basının rolüne ayrılmıştır. Araştırmada, yazılı basının, saklanmaya çalışılan gerçekleri kamuoyuna duyurmada, sorumluları tanıtmakta ve çözüm yolları önermede görevini yapmaya çalıştığı yönünde somut veriler elde edilmiştir. Araştırma kapsamında yapılan gazete taramasında yazılı basının, özellikle sivil toplum örgütlerinin görüşlerine önemli oranda yer verdiği, devleti uyardığı, çevre bilinci oluşturmak için çaba gösterdiği saptanmıştır. Basının konuya ilişkin görevini daha iyi yapabilmesi için de, uzman gazetecilerin görevlendirilmesinin yararlı olacağı kanısına varılmıştır. Ancak bilinmelidir ki, çevre hakkı için bilgiye erişmede devletin, toplumun ve basının sorumluluklarını sağlıklı bir biçimde yerine getirebilmesi için, ülkemizde demokrasinin kurumsallaşması, katılımcı demokrasinin yaygınlaşması ve basının tekelleşmesinin önlenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Dağlı, Nadircan, Importance Of Attainment To Information To Secure The Support Of Participation To The Enviroment, Master's Thesis, Advisor: Prof, Dr. Can Hamamcı IMPORTANCE OF ATTAINMENT TO INFORMATION TO SECURE THE SUPPORT OF PARTİGİPATİON TO THE ENVIROMENT Information, is the most important means to solve enviromental problems that reserves dense place at the agenda of new century. Reaching to the right information is accepted as a human right today. Using this right freely is so necessary for democratic participation and devaloping solution offers to the enviromental problems. At the first and second part of thesis, I stressed the importance of a healty enviroment and explained concepts and approches abaut enviroment. Also I criticzed the role of goverment, universities, non- govermental organizations and mass communication means. At the third part of the thesis, I reserved this part to the role of press at reaching the right information at enviroment. At the resarch, some datas gained abaut efforts of the press to search for the hidden realities, responsibles of this hidden informations and offering ways abaut solutions of enviromental problems. At the third part of thesis I also searched enviromental news and articles at the best seller two newspapers at Turkey that comprise one year. (2000) For the search results it is clear that Turkish press had given a large place to non-go verme ntal organizations at enviromental news and articles. Turkish press also had criticzed the goverment and had tried to create conscius on public abaut enviroment. As a result of the newspaper se:arch, charging expert journalists abaut enviroment is so important to create free consicius on public. To reach the right information for the clean and natural enviroment right of humans, public, goverments and press have have some resposiblities. Because of this resposihlities monopolizm of the press must be stopped, democracy must be institutionalized and participating of public must be easier by laws.