Üretken yapay zekâ ile 5. sınıf kesirler konusu öğretiminin başarı ve kalıcılığa etkisi
The effect of teaching 5th grade fractions with generative artificial intelligence on achievement and retention
  1. Tez No: 1002040
  2. Yazar: SEVGİ KARABIYIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. HALİT KARALAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı Üretken Yapay Zekâ ile 5. Sınıf kesirler konusu öğretiminin başarı ve kalıcılığa etkisini ortaya çıkarmaktır. Araştırma, karma araştırma yönteminin deneysel karma yöntemler deseni ile yürütülmüştür. Araştırmanın deneysel sürecini içeren nicel boyutu: tek grup ön test-son test zayıf deneysel desende yürütülmüştür. Deneysel desenin bağımsız değişkeni üretken yapay zekâ ile kesirler konusunun öğretimi, bağımlı değişkenleri ise başarı ve kalıcılıktır. Araştırmanın nitel boyutunda ise, ChatGPT ile öğrenme sürecinin nasıl gerçekleştiğini anlamak için deney süreci içerisine paralel desen, nicel sonuçlarının açıklanmasına yardımcı olmak için ise deney sonrasına açıklayıcı sıralı desen yerleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, 2024-2025 bahar döneminde, Muğla ili Yatağan ilçesinde bulunan bir devlet okulunun beşinci sınıfında öğrenim gören ve kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemi ile belirlenen 21 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmanın uygulama süreci 6 haftada tamamlanmıştır. Araştırmanın verileri, araştırmacı tarafından geliştirilen demografik bilgi formu, kesirler konusuna yönelik başarı testi, yarı yapılandırılmış görüşme formu ve araştırmacı günlüğü aracılığıyla toplanmıştır. Nicel veriler, betimsel istatistikler ve tekrarlı ölçümler için tek yönlü varyans analizi (ANOVA); nitel veriler ise içerik analizi ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda, üretken yapay zekâ ile 5. sınıf kesirler konusu öğretiminin öğrencilerin başarıları üzerinde olumlu bir etkisi olduğu ve öğrenilenlerin kalıcı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Öğrencilerin ChatGPT ile kesirler konusunu öğrenme süreci azalan kaygı, komut yazmada ustalaşma, bireyselleştirilmiş öğrenme, anında geri bildirim, uyarlanabilir öğrenme ve olumlu öğrenme çıktıları temaları altında toplanmıştır. Öğrenciler genel olarak, ChatGPT ile kesirler konusunu öğrenmenin kolay olduğunu ve bu süreçte zorluk yaşamadıklarını belirtmişlerdir. ChatGPT'nin olumlu özelliklerini: eğlenceli ders anlatımı, bireyselleştirilmiş öğrenme, anında geri bildirim alma ve soru çözme olarak; olumsuz yönlerini ise yazım yanlışlıklarının olması, teknik sorunlar yaşanması, ekran süresinin fazla olması ve açıklamaların uzun olması şeklinde açıklamışlardır. Öğrencilerin büyük bölümü öğrenme sürecinde heyecanlı ve meraklı olduklarını, eğlenerek öğrendiklerini ve diğer dersleri de ChatGPT ile öğrenmek istediklerini belirtmişlerdir. Yüksek düzeyde başarı gösteren öğrenciler başarılarını öğrenme sürecinde sağlanan bireyselleştirilmiş desteğe anında ve ayrıntılı açıklama imkânına kaygısız iletişim ortamı ve eğlenceli anlatım biçimine orta düzeyde başarılı olanlar ise anında geri bildirime, ayrıntılı açıklama ve tekrar imkânına bağlamışlardır. Düşük başarı gösteren öğrenciler ise bu durumun nedenini, ön bilgi eksikliği, konuyu tam kavrayamama, ChatGPT'nin oluşturduğu içeriğin kolay anlaşılabilir olmaması ve yeterince tekrar yapmama olarak açıklamışlardır. Sonuç olarak araştırma, kesirler konusunun öğretiminde Üretken yapay zekânın kesirler konusuna yönelik başarıyı olumlu yönde arttırdığına ve kalıcı öğrenme sağladığına yönelik ampirik kanıtlar sunarak politika yapıcılara, öğretmenlere ve uygulayıcılara yönelik öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to reveal the effects of teaching fractions to 5th grade students using generative artificial intelligence on achievement and retention. The research was conducted using a mixed research method, an experimental mixed methods design. The quantitative dimension of the research, which includes the experimental process, was conducted using a single-group pretest-posttest weak experimental design. The independent variable of the experimental design was teaching fractions with generative artificial intelligence, and the dependent variables were achievement and retention. In the qualitative dimension of the research, a parallel design was used within the experimental process to understand how the learning process with ChatGPT occurred, and an explanatory sequential design was used after the experiment to help explain the quantitative results. The study group consisted of 21 fifth-grade students studying at a public school in the Yatağan district of Muğla province during the 2024-2025 spring semester, selected through convenience sampling. The implementation process of the study was completed in 6 weeks. Data were collected through a demographic information form developed by the researcher, an achievement test on fractions, a semi-structured interview form, and the researcher's diary. Quantitative data were analyzed using descriptive statistics and one-way analysis of variance (ANOVA) for repeated measures, while qualitative data were analyzed using content analysis. As a result of the research, it was concluded that teaching 5th grade fractions with generative artificial intelligence had a positive effect on students' achievement and that what they learned was permanent. The students' learning process of fractions with ChatGPT was grouped under the themes of reduced anxiety, mastery of writing commands, individualized learning, instant feedback, adaptive learning, and positive learning outcomes. The students generally stated that learning fractions with ChatGPT was easy and that they did not experience any difficulties in the process. They explained the positive features of ChatGPT as fun lectures, individualized learning, instant feedback, and problem solving, while the negative aspects as spelling mistakes, technical problems, excessive screen time, and lengthy explanations. The majority of the students stated that they were excited and curious about the learning process, that they had fun learning, and that they would like to learn other subjects with ChatGPT. Students who achieved a high level of success stated that the reasons for their success were the individualized support provided during the learning process, the opportunity for instant and detailed explanations, the carefree communication environment, and the fun teaching style. Students with moderate success cited immediate feedback, detailed explanations, and review opportunities as the reasons for their success. Students with low success cited a lack of prior knowledge, a lack of complete understanding of the topic, ChatGPT's content being difficult to understand, and a lack of sufficient review opportunities. In conclusion, the study provides empirical evidence that ChatGPT positively increases achievement and ensures lasting learning in the teaching of fractions, offering recommendations for policymakers, teachers, and practitioners.