Diyabetli hastalarda ağız-diş sağlığı sorunlarının yaşam kalitesine etkisinin incelenmesi
Examination of the effect of oral and dental health problems on quality of life in patients with diabetes
  1. Tez No: 1002050
  2. Yazar: BUSE EMRE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RUKİYE PINAR BÖLÜKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Çalışmanın amacı diyabetli hastalarda ağız-diş sağlığı sorunlarının yaşam kalitesine etkisinin incelenmesidir. Retrospektif tanımlayıcı tipte yapılan araştırmanın örneklemini 300 diyabetli hasta oluşturmuştur. Veriler Kişisel Bilgi Formu, Ağız-Diş Sağlığı Anketi, Genel Ağız Sağlığı Değerlendirme İndeksi ve İngiltere Oral Sağlık ile İlişkili Yaşam Kalitesi Ölçeği ile toplanmıştır. Yaş ortalaması 49.7 yıl olan olguların %74'ü tip 2 diyabetlidir. Olguların %51'i dişlerini düzenli fırçalamamakta, %50.3'ü hiç ağız solüsyonu (gargara) kullanmamakta ve %89'u hiç diş ipi /ara yüz fırçası kullanmamaktadır. Arada sırada düzensiz olarak diş hekimine giderim diyenlerin oranı %55 iken, sorunum olmasa hiç gitmem diyenlerin oranı %45 idi. Olguların %69'u ağız sağlığını kötü olarak değerlendirdi. Olguların çok büyük çoğunluğunda ağız-diş sağlığı sorunları vardı; sorunlar içinde en fazla görülenleri dişlerde sallanma (%100), soğuk/sıcak içeceklere hassasiyet (%100), ağız kuruluğu (%100), diş ağrısı (%98), kötü nefes kokusu (%98) ve ağızda kötü tat (%96.7), en az görülen ise %31.7 oranı ile oral kandidadır. Periodontal hastalık olanların oranı %76.7'dir. DMFT indeksi ortalama 15.21'dir. DMFT index ortalama skoru diş fırçalama durumuna, ağız solüsyonu (gargara) kullanma ve diş ipi /ara yüz fırçası kullanma durumuna göre farklılık gösterdi. DMFT-indeks ortalama puanı ağız-diş sağlığı sorunlarının tümünde ve peridontal hastalığı olanlarda olmayanlara göre daha yüksekti. Ağız-diş sağlığı sorunları AKŞ ve HBA1C, sistolik kan basıncı, diyastolik kan basıncı, lipid değerleri (total kolesterol, trigliserid ve LDL) ve üre ve kreatinin değerleri ile ilişki bulundu. Ağız-diş sağlığı sorunları ağız sağlığını ve oral sağlıkla ilişkili yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilemiş, yine DMFT-indeks skoru arttıkça ağız sağlığı ve yaşam kalitesi kötüleşmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to investigate the effect of oral and dental health problems on quality of life in patients with diabetes. The sample of the retrospective descriptive study consisted of 300 patients with diabetes. Data were collected using the Personal Information Form, Oral and Dental Health Questionnaire, General Oral Health Assessment Index, and UK Oral Health Related Quality of Life Measure (OHQoL-UK). The mean age of the participants was 49.7 years, and 74% of them have type 2 diabetes. 51% of the cases did not brush their teeth regularly, 50.3% did not use mouthwash at all and 89% did not use dental floss/interdental brush at all. The rate of those who said they would go to the dentist occasionally and irregularly was 55%, while the rate of those who said they would never go if they did not have a problem was 45%. 69% of the cases evaluated their oral health as poor. The vast majority of the participants had oral health problems. The most common problems were loose teeth (100%), sensitivity to cold/hot drinks (100%), dry mouth (100%), toothache (98%), bad breath (98%) and bad taste in the mouth (96.7%), and the least common was oral candida with a rate of 31.7%. The rate of those with periodontal disease was 76.7%. The average DMFT index was 15.21. The DMFT index mean score varied according to tooth brushing status, mouthwash use and dental floss/interdental brush use.The DMFT-index mean score was higher in all oral health problems and in those with periodontal disease than in those without. Oral health problems were associated with most of the metabolic status parameters including FBG and HBA1C, systolic blood pressure, diastolic blood pressure, lipid values (total cholesterol, triglyceride and LDL) and urea and creatinine values. Oral and dental problems negatively affected oral health and oral health-related quality of life, and as the DMFT-index score increased, oral health and quality of life deteriorated.