Velilerin okul öncesi eğitim kurumu yöneticilerinden beklentileri ve karşılanma düzeyi: Nitel bir analiz
Parents' expectations from preschool administrators and the fulfillment level: A qualitative analysis
  1. Tez No: 1002162
  2. Yazar: RAZİYE AKBULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENOL SEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, velilerin okul öncesi eğitim kurumu yöneticilerinden beklentileri ve bu beklentilerin karşılanma düzeyi ile ilgili görüşlerini belirlemektir. Velilerin görüşleri ile okul öncesi eğitim kurumu yöneticilerinin görüşlerini karşılaştırmak ve okul öncesi eğitim kurumlarında okul-veli ilişkilerini derinlemesine analiz etmektir. Bu araştırma nitel araştırma deseninde yürütülmüştür. Çalışma grubunu 2024-2025 eğitim-öğretim yılında Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesindeki Eyyübiye, Haliliye ve Karaköprü ilçelerindeki bağımsız anaokullarında görev yapmakta olan 19 okul öncesi eğitim kurumu yöneticisi ve bu okullara kayıtlı çocuğu bulunan 100 veli oluşturmaktadır. Velilerden oluşan çalışma grubu 30'u düşük sosyoekonomik çevrede yaşayan, 38'i orta ve 32'si ise yüksek sosyoekonomik çevrede yaşayan toplam 100 veliden oluşmaktadır. Yöneticilerden oluşan çalışma grubunda yedisi düşük, altısı orta ve altısı yüksek sosyoekonomik çevrede yer alan bağımsız anaokullarında görevli toplam 19 okul öncesi eğitim kurumu yöneticisi yer almaktadır. Çalışma grubunun belirlenmesinde, nitel araştırmalarda sıklıkla tercih edilen maksimum çeşitlilik örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Bu amaçla çeşitliliği garanti altına almak için araştırmaya katılmayı gönüllü olarak kabul eden veliler arasından cinsiyet, yaş, eğitim durumu, ailedeki çocuk sayısı, sosyoekonomik çevre değişkenleri göz önünde bulundurulmuştur. Araştırmaya katılmayı gönüllü olarak kabul eden okul öncesi eğitim kurumu yöneticileri arasından yaş, cinsiyet, eğitim durumu, yöneticilik kıdemi ve mesleki kıdemi gibi değişkenler açısından çeşitlilik gösteren katılımcıların seçilmesine özen gösterilmiştir. Araştırmanın verileri, yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla toplanmıştır. Veriler, tematik içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Analiz sürecinde kodlar, alt temalar ve ana temalar elde edilmiştir. Bulgular, tablolar halinde sunulmuş, ayrıca katılımcıların görüşlerini yansıtmak için doğrudan alıntılara yer verilmiştir. Araştırma sonucunda düşük, orta ve yüksek sosyoekonomik çevrede yaşayan velilerin okul öncesi eğitim kurumu yöneticilerinden beklentilerinin nitelikli eğitim, eğitim- öğretim ortamının düzenlenmesi, çocuğun gelişimini destekleme, etkili yönetim, ekip ruhu oluşturma, çocuklarla ilgilenme, Türkçe öğretimi, okul-veli işbirliği ve okuma-yazma öğretimi şeklinde belirlenmiştir. Araştırmanın sonuçları, çocuğun gelişim özelliklerine uygun olarak ilerlemesinin sağlanması, eğitim-öğretim ortamının iyi düzenlenmesi, uygun etkinliklere yer verilmesi ve veli görüşlerinin dikkate alınmasının veli beklentilerinin karşılanmasında ön plana çıktığını ortaya koymaktadır. Katılımcılar, okul öncesi eğitim kurumu yöneticilerinin iletişim becerilerini geliştirecek kurs ve seminerlere gitmesini, velilerle iletişim bağını güçlü tutmasını önermektedir. Ayrıca okul öncesi eğitim kurumu yöneticilerinden yönetsel açıdan yeterlik sergilemeleri beklenmektedir. Okul öncesi eğitim kurumu yöneticileri velilerden okul-aile işbirliğini ön plana almaları, okul öncesi eğitimi önemsemeleri, öğretmenlik mesleğine saygı duymaları, iletişim diline özen göstermeleri, okulla iletişim halinde olmaları ve eğitim ödeneğini aksatmamaları beklentisi içindedirler.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine parents' expectations from preschool administrators and their views on the extent to which these expectations are met. It also aims to compare the opinions of parents with those of preschool administrators and to conduct an in-depth analysis of school-parent relations in preschools. This research was conducted using a qualitative research design. The study group consists of 19 preschool administrators working in independent kindergartens in the Eyyübiye, Haliliye, and Karaköprü districts under the Şanlıurfa Provincial Directorate of National Education during the 2024-2025 academic year, and 100 parents with children enrolled in these schools. The parent group comprises 100 parents in total, 30 of whom live in low socioeconomic environments, 38 in middle socioeconomic environments, and 32 in high socioeconomic environments. The administrator group comprises 19 preschool administrators working in independent kindergartens, seven in low, six in middle, and six in high socioeconomic environments. The maximum diversity sampling method, frequently preferred in qualitative research, was used to determine the study group. To ensure diversity, gender, age, educational status, number of children in the family, and socioeconomic environment variables were considered among parents who voluntarily agreed to participate in the research. Care was taken to select participants from among preschool administrators who voluntarily agreed to participate, ensuring diversity in terms of variables such as age, gender, educational status, administrative seniority, and professional seniority. Data was collected through a semi-structured interview form. The data were analyzed using thematic content analysis. Codes, sub-themes, and main themes were obtained during the analysis process. The findings are presented in tables, and direct quotations are also included to reflect the participants' views. The research results indicate that parents living in low, medium, and high socioeconomic environments expect quality education, organization of the learning environment, support for child development, effective management, team building, child-centered interaction, Turkish language instruction, school-parent cooperation, and literacy instruction from preschool administrators. The research findings reveal that ensuring the child's development progresses in accordance with their characteristics, organizing the educational environment well, incorporating appropriate activities, and considering parental opinions are key to meeting parental expectations. Participants suggest that preschool administrators attend courses and seminars to improve their communication skills and maintain strong communication ties with parents. Furthermore, preschool administrators are expected to demonstrate managerial competence. Preschool administrators expect parents to prioritize school-family cooperation, value preschool education, respect the teaching profession, pay attention to their communication style, maintain communication with the school, and not delay educational allowance payments.