Coğrafi faktörlerin antik dönem yerleşimleri üzerine etkileri:Maiandros ve Kaystros örneği
The effects of geographical factors on ancient settlements: The example of Maiandros and Kaystros
  1. Tez No: 1002185
  2. Yazar: HÜSEYİN UYANIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDENER PEHLİVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez,“Coğrafi Faktörlerin Antik Dönem Yerleşimleri Üzerine Etkileri: Maiandros ve Kaystros Örneği”başlığını taşımaktadır. Çalışmanın amacı, Neolitik Çağ'dan başlayarak sırasıyla Kalkolitik, Tunç, Arkaik, Klasik, Hellenistik ve Roma Dönemleri boyunca Maiandros ve Kaystros havzalarında yer alan yerleşimleri, Doğu'dan Batı'ya doğru coğrafi faktörler bağlamında incelemek ve değerlendirmektir. Birinci bölümde, Maiandros Havzası'nın iklim elemanları ve havzada meydana gelen çevresel değişimler ele alınmış; bu bağlamda Neolitik süreçte başlayan ve Demir Çağı'na kadar devam eden yerleşimlerin gelişimi incelenmiştir. İkinci bölümde, Kaystros Havzası'nın iklim elemanları ve çevresel değişimleri değerlendirilmiş; bölgede Neolitik Çağ'dan Demir Çağı'na kadar kesintisiz biçimde devam eden yerleşim süreci analiz edilmiştir. Üçüncü bölümde ise Maiandros ve Kaystros havzalarındaki yerleşimlerin coğrafi faktörlerden ne ölçüde etkilendiği, bölgesel farklılıkların yerleşim dağılımı ve sürekliliği üzerindeki yansımaları tartışılmıştır. Sonuç olarak, Maiandros ve Kaystros havzalarında tarihsel süreçte ortaya çıkan yerleşimlerin, coğrafi koşullara bağlı olarak hem kendi havzaları içinde hem de birbirleriyle ilişkili biçimde farklılaşma gösterdiği ortaya konulmuştur. Bu çalışma, arkeolojik bağlamda coğrafi faktörlerin kısa ve uzun vadeli etkilerinin, yerleşimlerin gelişimi ve değişiminde belirleyici bir unsur olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation, entitled“The Effects of Geographical Factors on Ancient Settlements: The Case of the Maiandros and Kaystros Basins”, aims to examine and evaluate the settlements located in the Maiandros and Kaystros basins from the Neolithic Age through the Chalcolithic, Bronze, and Iron Ages within the framework of geographical factors. The first chapter discusses the climatic elements of the Maiandros Basin and the environmental changes that occurred in the region, followed by an analysis of the settlement patterns that began in the Neolithic period and continued until the Iron Age. The second chapter focuses on the climatic elements and environmental changes of the Kaystros Basin, as well as the settlement process extending from the Neolithic to the Iron Age. The third chapter evaluates the extent to which settlements in the Maiandros and Kaystros basins were influenced by geographical factors, and how regional geographical differences shaped the distribution and transformation of settlements. In conclusion, it has been demonstrated that the settlements that emerged in the Maiandros and Kaystros basins throughout history were significantly shaped by geographical conditions, both within their respective basins and in relation to each other. This study highlights the importance of geographical factors, both in the short and long term, in the differentiation, development, and transformation of settlements within an archaeological context.