Yakın-halka modülleri üzerindeki genişleme koşulları
Extending conditions on near-ring modules
- Tez No: 1002186
- Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN TAKIL MUTLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cebir ve Sayılar Teorisi Bilim Dalı
Özet
Bu tezde, yakın-halkalar için Baer sıfırlayıcı koşulları ve extending koşulları araştırılmıştır. Baer sıfırlayıcı koşulları kullanılarak yakın-halkalar için bir yakınhalka ayrışım teoremi de dâhil olmak üzere Baer yakın-halkaları üzerine bazı sonuçlar elde edilmiştir. Halkalar üzerindeki modüllerde tanımlı extending modül, cononsingular modül, singular alt modül, essential alt modül, komplement, komplement alt modül ve kapalı alt modül kavramlarının yakın-halka modüllerindeki karşılıkları ayrıntılı olarak incelenmiştir. Ayrıca yakın-halkalar için yakın-halkanın birimli bir halka olduğu durumda sol extending koşuluna denk olan extending koşulunun çeşitli versiyonları örnekleri ile birlikte sunulmuştur. Son olarak, yakın-halkalar için birimli halkalardaki sol extending koşuluna denk olan 1 − σ1−extending ve 2 − σ1−extending koşullarının denk karakterizasyonları verilmiştir. Elde edilen sonuçlar, uygun örnekler ve gerekli ters örneklerle desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the Baer annihilator conditions and the extending conditions for near-rings are investigated. Several results on Baer near-rings, including a near-ring decomposition theorem for near-rings, are obtained by using the Baer annihilator conditions. The concepts of extending module, cononsingular module, singular submodule, essential submodule, complement, complement submodule, and closed submodule which are defined for modules over rings are examined in detail as are their counterparts in near-ring modules. Furthermore, various versions of the extending condition for near-rings, which are equivalent to the left extending condition when the near-ring is a ring with unity, are presented with examples. Finally, equivalent characterizations of the 1−σ1−extending and 2−σ1−extending conditions for nearrings, which are equivalent to the left extending condition in rings with unity, are provided. The results are supported by appropriate examples and necessary counterexamples.