Ebû Ali el-Ahvâzî'nin el-Mûcez Fi'l-Kırâat adlı eserinin tahlili (usul bahisleri özelinde)
Analysi̇s of Abū Alī al-Ahwāzī's al-Mūjaz Fī al-Qirā'at, (wi̇th a focus on methodologi̇cal aspects)
- Tez No: 1002189
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET DAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kur’ân-I Kerîm Okuma ve Kırâat İlmi Bilim Dalı
Özet
Kur'ân-ı Kerîm ilimleri içerisinde önemli bir yere sahip olan kırâat ilmi Kur'ân-ı Kerîm'in doğru okunması ve farklı rivayetlerin ilmi temellerinin anlaşılması bakımından büyük bir öneme sahiptir. Bu alanda yüzyıllar boyunca pek çok âlim yetişmiş ve sayısız eserin ortaya konulmasına vesile olmuştur. Bu eserler yazıldığı dönemin ilmi birikimini yansıtırken aynı zamanda kendi döneminde kırâat ilminin daha da kökleşmesini sağlamıştır. Bu alanda derin bir birikime sahip olan âlimlerden biri de Ebû Ali Hasen b. Ali b. İbrâhîm b. Yezdâd b. Hürmüz el-Ahvâzî'dir. (ö.446/1054) Ahvâzî küçük yaşlardan itibaren bu ilimle uğraşmış ve daha sonra kendi döneminde kırâat ve çeşitli konularıyla ilgili bilgi verirken aynı zamanda hadis ve kelâm alanlarında da eserler kaleme almış, yaşadığı dönemde birçok talebe yetiştirerek ilmi mirasını sonraki nesillere aktarmıştır. Ahvâzî'nin kaleme aldığı el-Mûcez fi'l-Kırâat adlı eser, yedi kırâat imâmının hayatlarını, usûl ve ferş konularındaki rivayetlerini sistematik bir şekilde aktarmasıyla dikkat çekmektedir. Müellif, bu eserinde yedi kırâat imâmının kırâat okuyuş farklılıklarını ve kırâatların dayandığı gerekçeleri açık ve anlaşılır bir şekilde ortaya koymuştur. Ebû Ali el-Ahvâzî'nin el-Mûcez fi'l-Kırâat adlı eserini konu alan bu tahlil çalışması öncelikle müellifin hayatını, ilmi kişiliğini, yetiştiği çevreyi ve dönemin ilmi yapısını önemli ölçüde ortaya çıkarmıştır. Daha sonra eserde yer alan usûl bahisleri detaylı bir incelemeye tabi tutularak Ahvâzî'nin usûl anlayışı incelenmiştir. Bu araştırma eserde yer alan kırâat konuları etrafında şekillenmiş, ilgili usûl bahisleri analitik bir yöntemle değerlendirilmiştir. Bu araştırma, kırâat ilminin önemli bir kaynağı olan el-Mûcez fi'l-Kırâat adlı eseri incelemeyi ve müellif Ebû Ali el-Ahvâzî'nin bu eser aracılığıyla ortaya koyduğu ilmi katkıları tespit etmeyi amaçlamaktadır. Böylece hem Ebû Ali el-Ahvâzî'nin kırâat ilmine katkılarını ortaya konulması hem de klasik kırâat mirasının daha iyi anlaşılmasına katkı sağlanması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Among the sciences related to the Holy Quran, the science of recitation (qira'at) is of great importance for the correct reading of the Quran and for understanding the scholarly basis of different narrations. Many scholars have been trained in this field over the centuries and have produced countless works. In addition to reflecting the scholarly knowledge of the period in which they were written, these works also contributed to the further establishment of the science of recitation in their own time. One of the scholars who possessed deep knowledge in this field was Abū ʿAlī al-Ḥasan b. Alī b. Ibrahim b. Yazdad b. Hurmuz al-Ahwāzī (d. 446/1054). Ahwāzī devoted himself to this science from a young age and later, in his time, provided information on qira'at and various related topics. He also authored works in the fields of hadith and kalam, and during his lifetime, trained many students, passing on his scholarly legacy to future generations. Ahwāzī's work, al-Mūjaz fī al-Qirā'at, is notable for its systematic presentation of the lives of the seven imams of recitation, along with their narrations on principles and interpretations. In this work, the author clearly and understandably presents the differences in recitation styles of the seven imams of recitation and the reasons behind each recitation. This analytical study, focusing on Abū Alī al-Ahwāzī's al-Mūjaz fī al-Qirā'at, has primarily revealed significant aspects of the author's life, scholarly personality, upbringing, and the intellectual structure of his time. Subsequently, Ahwāzī's understanding of legal methodology was examined through a detailed analysis of the legal methodological discussions included in the work. This research is structured around the topics of recitation found in the work and evaluates the related methodological discussions using an analytical method. Therefore, this research aims to examine al-Mujaz fi al-Qirā'at, an important source for the science of recitation, and to identify the scholarly contributions made by its author, Abū ʿAlī al- Ahwāzī, through this work. In this way, this study aims both to reveal Abū ʿAlī al-Ahwazī's contributions to the science of recitation and to contribute to a better understanding of the classical recitation heritage.