Kabul ve kararlılık terapisi yönelimli psikoeğitim programının psikolojik belirtiler üzerindeki etkisi
The effect of acceptance and commitment therapy-oriented psychoeducation program on psychological symptoms
- Tez No: 1002287
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERYEM KARAAZİZ, PROF. DR. AŞKIN KİRAZ YILMAZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yakın Doğu Üniversitesi
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Araştırmanın amacı, KKT temelli psikoeğitim uygulamasının üniversite öğrencilerinin yaşadığı olumsuz değerlendirilme korkusu, depresyon, anksiyete ve streste etkili olup olmadığını incelemektir. Araştırma, KKTC'deki bir üniversitede duyuru çıkılarak öğrenim gören öğrenciler arasından seçilmiş 19 deney ve 19 kontrol olmak üzere 38 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların gruplara kabul edilme sürecinde; psikiyatrik tanı almamış ya da tedavi görmekte olmayan bireyler çalışma grubuna dahil edilmiştir. Çalışmanın verileri, ODKÖ, KEF-II ve DAS-21 ölçeği kullanılarak elde edilmiştir. Araştırma kapsamında deney grubundaki katılımcılara, KKT temelli haftada bir 90 dakikalık oturumlardan oluşan sekiz haftalık psikoeğitim uygulanmış ve kontrol grubu katılımcılarına ise herhangi bir müdahale uygulanmamıştır. Araştırmada, Öntest-Sontest Kontrol Gruplu Gerçek Deneysel Desen kullanılmıştır. Deney grubuna psikoeğitim uygulamadan iki gün önce, deney ve kontrol grubundakilere ön test uygulanmış, sekiz haftalık psikoeğitim uygulamasından sonra da deney ve kontrol grubundakilere son test uygulanmış, iki ay sonra izleme testi uygulanmıştır. Verilerin analizinde, deney ve kontrol grubu ODKÖ, KEF-II ve DAS- 21 ön test ve son puanlarının gruplara göre karşılaştırılması için bağımsız örneklem t testi, grup içi karşılaştırmalarda tek yönlü tekrarlı ölçümler için ANOVA, katılımcıların gruplarına göre ODKÖ, KEF-II ve DAS-21 ön test, son test ve izleme testi puanlarındaki değişimlerin karşılaştırılmasında ise iki yönlü tekrarlı ölçümler için ANOVA uygulanmıştır. Araştırma bulgularında, Psikoeğitimin deney grubundaki katılımcıların olumsuz değerlendirilme korkusu, psikolojik esneklik düzeyi ve depresyon, anksiyete ile stres belirtilerinde azalma görülmüştür. Kontrol grubunda ise genel olarak anlamlı değişiklik gözlemlenmemekle birlikte, yalnızca depresyon düzeylerinde sınırlı bir azalma tespit edilmiştir. Araştırmanın literatürde sınırlı sayıda işlenmesinden dolayı mevcut araştırmadaki sonuçların gelecek çalışmalarda farklı örneklem ve modellerde tekrarlanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine whether a ACT based psychoeducation program is effective in reducing fear of negative evaluation, depression, anxiety, and stress among university students. The research was conducted with 38 students, including 19 in the experimental group and 19 in the control group, who were selected from students studying at a university in the KKTC through an announcement. During the process of accepting participants into the groups, individuals who had not received a psychiatric diagnosis or were not undergoing treatment were included in the study group. The data for the study were collected using the FNES, BDI-II, and DASS-21. Within the scope of the research, the experimental group received an eight-week ACT based psychoeducation program consisting of weekly 90-minute sessions, while no intervention was applied to the control group participants. The research used a Pretest Posttest Control Group True Experimental Design. Prior to the psychoeducation intervention, pretests were applied to both the experimental and control groups. After the eight-week psychoeducation program, posttests were administered, and a follow up test was given two months later. In the data analysis, independent samples t-tests were used to compare the pretest and posttest scores of the experimental and control groups on FNES, BDI-II, and DASS-21. One-way repeated measures ANOVA was applied for within-group comparisons, and two-way repeated measures ANOVA was used to compare the changes in pretest, posttest, and follow-up test scores of participants across the experimental and control groups.The findings of the study revealed that the psychoeducation program resulted in a decrease in the experimental group's fear of negative evaluation, psychological flexibility, and symptoms of depression, anxiety, and stress. In contrast, although no significant changes were observed in the control group, a limited decrease in depression levels was found. Due to the limited research in this area in literature, it is recommended that the results of this study be replicated in future studies with different samples and models.