Behavioral Issues in Revenue Management and Resource Allocation
Gelir Yönetimi ve Kaynak Tahsisinde Davranışsal Konular
- Tez No: 1002288
- Danışmanlar: PROF. DR. ELENA KATOK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: The Unıversıty Of Texas At Dallas
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim ve İşlemler Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu tez üç bölümden oluşmaktadır. İlk iki bölüm, fiyatlama ve gelir yönetimindeki davranışsal konulara odaklanmakta; üçüncü bölüm ise hizmet operasyonlarında önemli bir problemi ele almaktadır. İlk bölümde, bireylerin iki-sınıflı kapasite tahsisi gelir yönetimi problemini nasıl çözdüklerini inceleyen bir dizi laboratuvar deneyi sunuyoruz. Bu kapasite tahsisi problemini sıralı ve sırasız müşteri gelişleri altında ve ilaveten karar vericinin en başta tek bir kapasite tahsisi kararı verdiği basitleştirilmiş bir versiyonunu inceliyoruz. Laboratuvar katılımcılarımızın genel olarak alt sınıf müşterilerden gereğinden fazla kabul ettiklerini, kullanılmayan kapasiteden çok az bıraktıklarını ve bunun sonucunda üst sınıf müşterilerden yeterince kabul etmediklerini buluyoruz. Ayrıca, kararların en başta verilmesinin sıralı müşteri gelişleri durumunda performansı iyileştirdiğini, sırasız müşteri gelişleri durumunda ise performansa zarar vermediğini gösteriyoruz. Son olarak, katılımcıların pişmanlık duygularını içeren ve deneysel verilerimizi daha iyi düzenleyen davranışsal bir seçim modeli öneriyoruz. İkinci bölüm, insan karar vericilerin piyasada rekabetle karşı karşıya kaldıklarında, sabit kapasite birimlerini çok dönemli bir satış sezonu boyunca nasıl fiyatladıklarını incelemektedir. Bu çalışmada dört deneyin sonuçlarını raporluyoruz. Sonuçlar, rekabet altında katılımcıların satış sezonunun başında birimlerini düşük fiyatlama eğiliminde olduklarını, satış süresinin sonuna yaklaştıkça ise birimlerini yüksek fiyatlama eğilimine girdiklerini göstermektedir. Genel olarak, denge gelirlerine kıyasla anlamlı ölçüde daha düşük gelir elde etmektedirler. Üçüncü bölüm, devre tatil sektöründeki önemli bir problemi ele almaktadır. Devre tatil, bir tatil tesisini her yıl belirli bir dönem için kullanma hakkıdır. Devre tatil değişimi ise, sahiplerin kendi tatil haftalarını parasal olmayan bir değişim yoluyla takas etmelerini ve böylece kendi tatil konutlarını karşılıklı olarak değiştirebilmelerini ifade eder. Bir değişim çözümünün etkinlik ve adalet kavramlarını yansıtmak üzere iki amaç öneriyoruz. Ortaya çıkan iki ölçütlü devre tatil değişim problemi için, (i) her bir üyenin diğer üyelerle iletişim kurmak amacıyla kendi özel tercih listesini kullandığı, (ii) üyelerin bu iletişimler aracılığıyla birlikte bireysel rasyonellik sağlayan bir tahsise ulaştığı ve (iii) değişim çözümünde hem etkinlik hem de adaletin ele alındığı polinom zamanda çalışan bir algoritma geliştiriyoruz.
Özet (Çeviri)
This dissertation includes three essays. The first two essays focus on behavioral issues in pricing and revenue management, and the third essay addresses an important problem in service operations. In the first essay, we present a set of laboratory experiments that investigates how human subjects solve the two-class capacity allocation revenue management problem. We study the capacity allocation problem with ordered and unordered arrivals, as well as a simplified version of the problem in which the decision-maker makes a single capacity allocation decision up-front. We find that our laboratory participants generally accept too many low-class customers, leave too few units of unused capacity, and as a result do not accept enough high-class customers. We also find that making decisions up-front improves performance in the ordered arrivals case, and does not hurt performance in the unordered arrivals case. Lastly, we propose a behavioral choice model which incorporates the participants' regret feelings and better organizes our experimental data. The second essay investigates how human decision-makers price their fixed units of capacity over a multiple-period selling season when they face competition in the market. We report on the results of four experiments. The results show that under competition, participants tend to underprice their units at the beginning of a selling season, and as the selling deadline gets closer they tend to overprice their units. Overall, they earn significantly lower revenues than the equilibrium revenues. The third essay addresses an important problem in the timeshare industry. Timeshare is the“right to use”a resort property for a specific time period each year. Timeshare exchange refers to the non-monetary trading of timeshare weeks among owners, so that they can interchange their respective vacation homes. We suggest two objectives to capture the notions of efficiency and fairness of an exchange solution. For the resulting bi-criteria timeshare exchange problem, we develop a polynomial-time algorithm in which (i) each member uses her private preference list to communicate with the other members, (ii) the members, through such communications, collectively achieve an individually rational allocation, and (iii) we address both efficiency and fairness of the exchange solution.