Güreşçilere ait bazı fiziksel performans parametreleri ile vücut kompozisyonu arasındaki ilişkinin incelenmesi
An investigation into the relationship between certain physical performance parameters and body composition in wrestlers
- Tez No: 1002299
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma güreşçilere ait bazı fiziksel performans parametreleri ile vücut kompozisyonu arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya Irak'ın Kerkük ilinde bulunan çeşitli spor kulüplerinde aktif olarak güreş yapan 36 kişi dahil edilmiştir. Sporcuların vücut kompozisyonlarına ait beden kitle indeksi (BKI) ve vücut yağ oranları tespit edilmiştir. Tüm güreşçilere demografik özellik belirleme anketi uygulanarak, yaş, boy, kilo, baskın el ve baskın ayak tercihleri belirlenmiştir. Güreşçilerin fiziksel performanslarını belirlemek için countermovement jump (CMJ) ve el kavrama kuvveti ölçümleri uygulanmıştır. Araştırmadan toplanan veriler, SPSS 25.0 (Statistical Package for the Social Sciences) yazılımı ile analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, güreşçilerin fiziksel performans parametreleri ile vücut kompozisyonu arasında negatif yönlü ve anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Özellikle suprailiac, göğüs ve yağ oranı değişkenleri ile sıçrama performansı arasında istatistiksel olarak anlamlı ve güçlü düzeyde negatif ilişkiler bulunmuştur. Bunun yanında karın, bacak, arka kol, kürek kemiği ve midaksiller bölgeleriyle de sıçrama performansı arasında p < 0.05 düzeyinde anlamlı negatif ilişkiler bulunmuştur. Bu sonuçlar, vücut yağ oranı arttıkça dikey sıçrama performansının düştüğünü göstermektedir. Güreşçilerin el kavrama kuvveti ile vücut kompozisyonu değişkenleri arasında ise istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamıştır (p > 0.05). Bu sonuç, dikey sıçrama ve el kavrama kuvvetinin birbirinden bağımsız gelişen fiziksel özellikler olduğunu göstermektedir. Ayrıca, tüm deri kıvrımı bölgeleri kendi aralarında yüksek düzeyde pozitif ilişki göstermiştir. Bu da vücut yağının bölgeler arasında orantılı dağıldığını ortaya koymaktadır. Sonuç olarak, güreş yapan sporcuların vücut kompozisyon değerleri ile bazı fiziksel performans parametreleri arasında anlamlı ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationship between certain physical performance parameters and body composition in wrestlers. The research included 36 active wrestlers from various sports clubs in Kirkuk, Iraq. The participants' body composition parameters, including body mass index (BMI) and body fat percentage, were determined. A demographic questionnaire was administered to collect data on age, height, weight, dominant hand, and dominant foot. To assess the athletes' physical performance, countermovement jump (CMJ) and handgrip strength tests were conducted. Data collected in the study were analyzed using SPSS 25.0 (Statistical Package for the Social Sciences). According to the results, there were significant negative correlations between the participants' physical performance parameters and body composition variables. In particular, strong and statistically significant negative relationships were found between jump performance and the suprailiac, chest, and body fat percentage variables. Additionally, significant negative correlations (p < 0.05) were identified between jump performance and the abdomen, leg, triceps, subscapular, and midaxillary skinfold regions. These findings indicate that as body fat percentage increases, vertical jump performance decreases. No statistically significant relationship was found between handgrip strength and body composition variables (p > 0.05), suggesting that vertical jump and handgrip strength develop as independent physical attributes. Furthermore, all skinfold regions showed strong positive correlations with each other, indicating that body fat is proportionally distributed across different regions. In conclusion, significant relationships were identified between body composition values and certain physical performance parameters in wrestlers.