Ebelerin afetlere hazırbulunuşluk durumları ve farkındalıklarının değerlendirilmesi
Assessment of disaster preparedness and awareness of midwives
  1. Tez No: 1002300
  2. Yazar: MELİHA SİNEM SAYMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU AKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, ebelerin afet ve acil durumlara yönelik hazırbulunuşluk ve farkındalık düzeylerini belirlemek ve bu düzeyleri etkileyen sosyo-demografik, eğitim ve deneyimle ilişkili faktörleri değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Analitik ve kesitsel tipte planlanan çalışma, Mayıs–Aralık 2025 tarihleri arasında İstanbul'da bir Eğitim ve Araştırma Hastanesinde ve Devlet Hastanesinde farklı klinik birimlerde görev yapan 190 ebe ile yürütülmüştür. Veriler, Ebelerin Afet ve Acil Durumlarda Hazırbulunuşluk Değerlendirme Ölçeği (EAHDÖ) ile Hastane Personeli İçin Afet Farkındalık Ölçeği (HPAFÖ) kullanılarak toplanmış ve istatistiksel yöntemlerle analiz edilmiştir. Katılımcıların yaş ortalaması 30,65±5,34 yıl, mesleki deneyim süresi ortalaması 6,99±5,34 yıl olarak bulunmuştur. Ebelerin %42,6'sı öğrencilik döneminde, %54,2'si ise çalıştıkları hastanede afet ve acil durum eğitimi aldığını belirtmiştir. Afet tatbikatına katılım oranı %54,7 olup, katılımcıların yalnızca %21,6'sı görev yaptıkları birimin afet planında aktif rol aldığını ifade etmiştir. Katılım sağlanan tatbikat türleri arasında deprem (%63,5) ve yangın (%55,8) tatbikatlarının öne çıktığı belirlenmiştir. Hastane afet planını okuma durumu değerlendirildiğinde, ebelerin yaklaşık yarısının (%49,5) planı daha önce okuduğu saptanmıştır. EAHDÖ ortalama puanı 3,66±0,52, HPAFÖ toplam puan ortalaması ise 3,85±0,54 olarak saptanmıştır. EAHDÖ ile HPAFÖ toplam puanları arasında pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişki belirlenmiştir (r=0,71; p<0,05). Ayrıca EAHDÖ puanı ile HPAFÖ'nün önleyici ve koruyucu tedbirler, bireysel yetkinlik ve planların uygulanabilirliği alt boyutları arasında güçlü düzeyde ilişkiler saptanmıştır. Sonuç olarak, ebelerin afet ve acil durumlara yönelik hazırbulunuşluk düzeylerinin artması, afet farkındalıklarını ve önleyici-koruyucu uygulamalara ilişkin algılarını güçlendirmektedir. Bu bulgular doğrultusunda, ebelere yönelik standartlaştırılmış afet eğitimlerinin, düzenli tatbikatların ve ebelere özgü afet hazırlık uygulamalarının sağlık sistemine entegre edilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine midwives' preparedness and awareness levels regarding disasters and emergencies and to evaluate the socio-demographic, educational, and experience-related factors affecting these levels. The study, designed as analytical and cross-sectional, was conducted between May and December 2025 with 190 midwives working in different clinical units at Public hospital and Training and Research Hospital in Istanbul. Data were collected using the Midwives' Disaster and Emergency Preparedness Assessment Scale (EAHDÖ) and the Disaster Awareness Scale for Hospital Staff (HPAFÖ) and analyzed using statistical methods. The average age of participants was 30.65±5.34 years, and the average length of professional experience was 6.99±5.34 years. Forty-two point six percent of midwives stated that they received disaster and emergency training during their studies, while 54.2% stated that they received such training at the hospital where they worked. The participation rate in disaster drills was 54.7%, and only 21.6% of participants stated that they played an active role in the disaster plan of the unit where they worked. Among the types of drills participated in, earthquake drills (63.5%) and fire drills (55.8%) were found to be the most prominent. When assessing whether midwives had read the hospital disaster plan, it was found that approximately half (49.5%) had read the plan before. The average EAHDÖ score was 3.66±0.52, while the average total HPAFÖ score was 3.85±0.54. A positive and significant correlation was found between the total scores of the EAHDÖ and the HPAFÖ (r=0.71; p<0.05). Furthermore, strong correlations were found between the EAHDÖ score and the HPAFÖ's subdimensions of preventive and protective measures, individual competence, and the applicability of plans. Consequently, increasing midwives' preparedness levels for disasters and emergencies strengthens their disaster awareness and perceptions regarding preventive and protective practices. In line with these findings, it is recommended that standardized disaster training for midwives, regular drills, and disaster preparedness practices specific to midwives be integrated into the healthcare system.