Ebeveyn rolüne ilişkin kendilik algısının paylaşan ebeveynlik davranışları üzerindeki etkisi
The impact of self-perception regarding parental role on sharing parenting behaviors
  1. Tez No: 1002301
  2. Yazar: GÜLÇİN YALAZA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE YÜKSEL KADIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, 0–6 yaş çocuğu olan 122 ebeveynin çeşitli demografik özelliklerine göre ebeveynlik rollerine ilişkin kendilik algılarının, sosyal medya üzerinden çocuklarıyla ilgili içerik paylaşma davranışları (paylaşan ebeveynlik) üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Veriler, Türkiye'nin farklı illerinde yaşayan ve 0–6 yaş çocuğu olan ebeveynlerden Google Form aracılığıyla toplanmıştır. Çalışmada katılımcılara 16 maddeden oluşan Kişisel Bilgi Formu, 5'li Likert tipinde 17 maddeden oluşan Paylaşan Ebeveynlik Ölçeği ve 5'li Likert tipinde 22 maddeden oluşan Ebeveyn Rolüne İlişkin Kendilik Algısı Ölçeği uygulanmıştır. Elde edilen veriler IBM SPSS Statistics 27.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma bulgularına göre, ebeveyn rolüne ilişkin kendilik algısı ile paylaşan ebeveynlik davranışları arasında pozitif yönlü ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Yapılan regresyon analizleri sonucunda, ebeveynlik kendilik algısının paylaşan ebeveynlik davranışlarını anlamlı düzeyde yordadığı belirlenmiştir. Alt boyutlar düzeyinde yapılan incelemelerde, ebeveynlik yeterlilik algısı arttıkça paylaşım davranışlarının arttığı, buna karşın sosyal medya paylaşımlarına yönelik olumsuz geri bildirimlerden etkilenme düzeyinin azaldığı görülmüştür. Ayrıca ebeveynlerin yaş gruplarına göre yalnızca“olumlu geri bildirimlerden etkilenme”alt boyutunda anlamlı bir farklılık saptanmış, ebeveyn eğitim düzeyine göre ise ebeveynlik kendilik algısının“yatırım”alt boyutunda anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Elde edilen bulgular, ebeveynlerin kendilerini ebeveynlik rollerinde nasıl algıladıklarının, dijital ortamda sergiledikleri ebeveynlik davranışları üzerinde etkili olduğunu ortaya koymaktadır. Bu yönüyle çalışma, dijital ebeveynlik ve paylaşan ebeveynlik literatürüne katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis study is to examine the effect of 122 parents' self-perceptions of their parenting roles, based on various demographic characteristics, on their behavior of sharing content related to their children on social media (sharing parenting). The study employed the correlational survey model from quantitative research methods. Data were collected from parents living in different provinces of Turkey with children aged 0–6 years via Google Forms. Participants completed a 16-item Personal Information Form, a 17-item Sharing Parenting Scale with a 5-point Likert scale, and a 22-item Self-Perception of Parenting Role Scale with a 5-point Likert scale. The data obtained were analyzed using the IBM SPSS Statistics 27.0 software package. According to the research findings, a positive and statistically significant relationship was found between self-perception of the parental role and sharing parenting behaviors. Regression analyses revealed that self-perception of parenting significantly predicted sharing parenting behaviors. Examinations at the sub-dimension level revealed that as the perception of parenting competence increased, sharing behaviors increased, while the level of being affected by negative feedback on social media posts decreased. Furthermore, a significant difference was found only in the“influence of positive feedback”sub-dimension according to the age groups of the parents, while no significant difference was found in the“investment”sub-dimension of parental self-perception according to the parents' educational level. The findings reveal that how parents perceive themselves in their parenting roles influences their parenting behaviors in digital environments. In this respect, the study contributes to the literature on digital parenting and shared parenting.