Georges Pachyméres'in Relations Historiques adlı eserinde yer alan Türkler ile ilgili kayıtların değerlendirilmesi
Assessments of records about Turks in the book ?Historical Relations? by Georges Pachymeres
- Tez No: 230862
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ERSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
IV. yüzyılın ikinci yarısında başlayan ve XV. yüzyılın ikinci yarısına kadar devam eden Bizans İmparatorluğu ve Türkler arasındaki ilişkiler, Türk tarihi için çok önemli bir dönemi kapsamaktadır. Pachymeres'in 1255-1308 yılları arasında Anadolu'da cereyan eden olayları anlatan ve bu dönemi de içine alan ?Relations Historiques? adlı eserinde Türklerle ilgili birçok bilgi bulunmaktadır. Pachymeres 27 Temmuz 1302'de gerçekleşen Bafeus Savaşında Osmanlı Devletinin kurucusu olan Osman Bey'den bahseden ilk tarihçidir. Eserde Kıpçak hanları Batu, Berke ve Tokta'yla komutan Nogay'dan; Selçuklu Sultanları Gıyaseddin Keyhüsrev, İzzettin Keykavus, oğulları Mansur ve Mesut, kardeşi Rükneddin Kılıçarslan'dan; Dobruca'da ki Sarı Saltuk'a; İlhanlı hanları Abaka, Argun, Geyhatu, Gazan ve Olcaytu'ya ayrıca Karasi, Germiyan, Menteşe, Osmanlı Beyliklerine kadar tarihimiz için birçok değerli bilgiden de bahsedilmektedir. Bu bilgilerin yanı sıra eserde başka kaynaklarda bulunmayan veya diğer kaynaklardaki bilgileri tamamlayan önemli kayıtlar bulunmaktadır.Eserde tarihimizle ilgili bu kadar önemli bilgilerin yer alması bizi bu konuda çalışmaya itmiştir. Bizde ?Georges Pachyméres'in Relations Historiques Adlı Eserinde yer alan Türkler ile ilgili Kayıtların Değerlendirilmesi? adlı tezimizde kaynakta yer alan Türkler ile ilgili kayıtları tespit edip, bu kayıtları diğer kaynaklar ve araştırma eserlerin ışığında değerlendirdik.
Özet (Çeviri)
The relationship that started from the second half of IV. Century to the second half of XV. Century of the Byzantium Emperor and Turks, cover a very important era for Turkish history. There are many incidents about Turks in the book ?Relations Historiques?, which covers the events happened between 1255-1308 in Asia Minor by Pachymeres. Pachymeres is the first historian that speaks about Osman, the founder of Ottoman Empire, in the Bapheus War that occurred in 27 June 1302. In the book, many precious information is present about our history and also Cuman rulers Batu, Berke and Tokta, commander Nogay to Seljuk sultan Gıyaseddin Keyhüsrev, Izzettin Keykavus, their sons Mansur and Mesut, brother Rukneddin Kılıçarslan, Sarı Saltuk in Dobruca, İlhanian rulers Abaka, Argun, Geyhatu, Gazan and Olcaytu, also Karasi, Germiyan, Menteşe, Ottoman principalities are mentioned. Also, in the book there is information which is not found in any other book, and many important information that complements many other sources.Having this much information, we felt obliged to work on this book. In our thesis ?Assessments of Records about Turks in the Book ?Historical Relations? by Georges Pachymeres?, we have gone through these records and assessed them through other sources and researches.