KOBİ teşviklerinin bölgesel kalkınmaya yansıması: Iğdır ili örneği
The reflection of SME incentives on regional development: A case study of Iğdir province
- Tez No: 1002312
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM SÖKMEN GÜRÇAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türkiye'nin doğusunda yer alan Iğdır ili özelinde, Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelere (KOBİ) yönelik devlet teşviklerinin bölgesel kalkınma üzerine yansımasını incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın temel problemi, devlet tarafından sunulan çeşitli mali ve teknik desteklerin, Iğdır gibi gelişmekte olan illerde faaliyet gösteren KOBİ'lerin büyümesine, istihdama katkısına ve bölgesel ekonomik canlılığa ne ölçüde katkı sağladığı üzerinedir. Bu bağlamda çalışmada, KOBİ teşviklerinin işletmeler üzerindeki etkisi ile bölgeye olan yansımaları bütüncül bir yaklaşımla değerlendirilmiştir. Tez, bu problemi açıklığa kavuşturmak ve uygulamadaki durumu somut verilerle ortaya koymak amacıyla tasarlanmıştır. Iğdır'ın kalkınmada öncelikli 6. bölgede yer alması nedeniyle, uygulanan teşvik politikalarının etkisinin daha görünür olması beklenmektedir. Bu nedenle çalışmanın amacı, Iğdır'da faaliyette bulunan KOBİ'lerin bu teşviklerden ne ölçüde faydalandığını, bu teşviklerin işletmelerin büyüme, yatırım, verimlilik, istihdam ve rekabet gücü gibi temel göstergelerine etkilerini ve bölgesel kalkınmaya katkı düzeyini ortaya koymaktır. Çalışmada nitel araştırma yöntemi kullanılmış; saha araştırması kapsamında Iğdır ilinde faaliyet gösteren farklı sektörlerden 26 KOBİ temsilcisi ile yarı yapılandırılmış sorular üzerinden görüşme gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların büyük çoğunluğu, yatırım teşvik belgeleri, KOSGEB destekleri, kredi ve hibe programları gibi çeşitli desteklerden yararlandıklarını belirtmiştir. Elde edilen bulgular, bu teşviklerin işletmelerin üretim kapasitesini artırdığı, yeni yatırımların önünü açtığı, istihdamı büyüttüğü ve bölge ekonomisine canlılık kazandırdığı yönündedir. Ancak, başvuru süreçlerindeki bürokratik zorluklar, bilgi eksikliği ve danışmanlık yetersizliği gibi sorunların teşviklerin etkinliğini sınırladığı da tespit edilmiştir. Sonuç olarak bu tez, KOBİ'lerin bölgesel kalkınmadaki yerini daha net ortaya koyarken, devlet teşviklerinin bölgesel kalkınma üzerindeki olumlu etkisini doğrulamaktadır. Özellikle Iğdır gibi tarım, sanayi ve hizmet sektörlerinde gelişme potansiyeli taşıyan illerde; teşviklerin sürdürülebilir ve erişilebilir olması, yerel ekonomik yapının güçlendirilmesi açısından çok önemli olmaktadır. Bu doğrultuda tezin öneri kısmında teşvik mekanizmalarının sadeleştirilmesi, bilgilendirme faaliyetlerinin artırılması ve danışmanlık hizmetlerinin yaygınlaştırılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the impact of government incentives for Small and Medium-Sized Enterprises (SMEs) on regional development, specifically focusing on the province of Iğdır in eastern Türkiye. The main research problem is to what extent various financial and technical supports provided by the state contribute to the growth of SMEs, employment creation, and economic vitality in developing regions such as Iğdır. Within this scope, the study holistically evaluates the effects of SME incentives on businesses and their reflections on the region. The thesis is designed to clarify this problem and to present the practical situation with concrete data. As Iğdır is located in the 6th region, which is prioritized for development, the effects of the applied incentive policies are expected to be more visible. Therefore, the main objective of this study is to determine the extent to which SMEs in Iğdır benefit from these incentives and to analyze how these supports influence key indicators such as growth, investment, efficiency, employment, and competitiveness of enterprises, as well as their contribution to regional development. Qualitative research method was utilized in the study. A field study was conducted with 26 SME representatives from various sectors operating in Iğdır through semi-structured surveys. The majority of participants stated that they benefited from different forms of support such as investment incentive certificates, KOSGEB grants, loans, and subsidy programs. The findings indicate that these incentives helped increase production capacity, enabled new investments, expanded employment, and stimulated regional economic activity. However, bureaucratic challenges in the application processes, lack of information, and insufficient consultancy services were found to limit the effectiveness of these incentives. In conclusion, this thesis highlights the role of SMEs in regional development and confirms the positive impact of government incentives on regional progress. Especially in regions with potential for growth in agriculture, industry, and services—like Iğdır—the sustainability and accessibility of incentives are of critical importance for strengthening the local economy. It is recommended that incentive mechanisms be simplified, awareness activities increased, and consultancy services expanded.