Ömer bin Abdülaziz Döneminde mezhep hareketleri
Religious sects in era of Umar bin Abdulaziz
- Tez No: 100233
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ONAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Mezhepleri Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET Bu çalışma Emevîler'in sekizinci halifesi Ömer b. Abdülaziz döneminde mevcut olan mezheplerin tesbit edilip faaliyetlerinin ortaya konularak dönemin mezhebi temayüllerinin belirlenmesini kapsamaktadır. Çalışmanın giriş kısmında takip edilen metod ve yararlanılan kaynaklar hakkında bilgi verilmiş, Emevîler içerisinde, Ömer b. Abdülaziz dönemine kadar olan mezhep hareketleri genel olarak ele alınmaya çalışılmıştır. Birinci kısımda Ömer b. Abdülaziz'in hayatı üzerinde durularak, dönemin ekonomik, sosyo-politik ve kültürel durumu hakkında bilgi verilmiştir. İkinci kısımda bu dönemde yer alan Haricî isyanı ve Ömer b. Abdülaziz ile yaptıkları görüşmeler üzerinde durularak grupları tesbit edilmeye çalışılmıştır. Üçüncü kısımda Kader fikrini benimseyen kimselerin Ömer b. Abdülaziz ile yaptıkları görüşmeler ve Ömer b. Abdülaziz'in onlara karşı yazmış olduğu risale ile ilgili tesbitler yer almaktadır. Dördüncü kısımda ise Ömer b. Abdülaziz'in Medîne valiliği sırasında kendisine sığman Mürcîler ile İrca fikrini benimseyen heyetin onunla yaptığı görüşmeler üzerinde durulmuştur. Beşinci kısımda bu dönemdeki Şiî oluşumlar ve varlıkları hakkında bilgi verilmeye çalışılmıştır. Ek'te Ömer b. Abdülaziz'in Kaderiyye mensuplarına karşı yazdığı risale yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this study is to determine the religious sects, clarity their activities and the tendencies of these religious sects during the time of the 8th caliph of the Umayya's Umar b. Abdalaziz. In the introduction part; information on methods and the related references were emphasized. The activities of these religious sects during the era of Umar b. Abdalaziz were evaluated as well. The first part includes the life of Umar b. Abdalaziz and gives us a brief overview on the economical, socio-political and cultural conditions during this time. The second part mentions the Haricites revolts during this era and analyzes the discussions between the involved groups and Umar b. Abdalaziz. The third part consists of settings on the discussions between the people belonging to the Qadari school and Umar b. Abdalaziz and the epistel of caliph to these people. The forth part emphasize Umar b. Abdalaziz's time as the Governor of Medine, where the Murgiites take refuge to Medine. In the fifth part the Shi 'ism formations and their existences during the same era were evaluated. Appendix; the Epistel of Umar b. Abdalaziz to against the Qadariya.