Denizcilik sektörü ikmal süreçlerinde lojistik karar alma süreçlerine pandemi etkisinin incelenmesi
The impact of the COVID 19 pandemic on logistic decision-making processes in the maritime supply sector
  1. Tez No: 1002330
  2. Yazar: KEMAL ÖNDER KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA YONCA TUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Marine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
Özet
Denizcilik, kendi içerisinde farklı dinamikler barındıran ve incelenmesi gerektiğinde global çerçevede değerlendirilmesi gereken, lojistik sektörlerinden biridir. Bu nedenle sektör temsilcilerinin küresel gündemi yakından takip etmesini gerektirmekte ve olası etkilere karşı proaktif önlemler geliştirmesini gerektirmektedir. Bu tez, denizcilik sektörünün global yapısı nedeni ile, pandemi gibi küresel bir olayın sektöre olan etkisinin kalıcı olup olmadığını ve genel olarak ne tip kazanımlar elde edildiğinin incelenmesini amaçlamaktadır. Yöntem olarak tematik analiz seçilmiş olup, nitel analiz yöntemleri ile araştırmalar yapılarak elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular ve ulaşılan sonuç tezin son kısımlarında detaylıca ayrıntılandırılmıştır. Ancak genel olarak pandemide yaşanılan olumsuzluklara karşın sektörel olarak yapıcı dersler çıkarılmış ve sürece proaktif anlamda düzeltici etkenler olarak eklenmiştir. Özellikle kriz yönetimi konusunda elde edilen kazanımlar çok değerlidir.
Özet (Çeviri)
Maritime is one of the logistics sectors that possesses diverse dynamics and requires analysis and evaluation within global relations. Therefore, it requires constant monitoring of the global community of countries in the sector, enabling them to improve proactive support against potential trends. This thesis examines the global structure of the maritime sector, the lasting impact of a global event such as a pandemic on the sector, and the types of recoveries generally achieved. Thematic analysis was chosen as the method, and the results obtained through these analyses were evaluated using qualitative analysis methods. The findings and conclusions are detailed in the final sections of the thesis. However, despite the overall negative impacts experienced during the pandemic, lessons were learned intermittently across the sector and completed as proactively incorporated into the process. The findings regarding crisis management are particularly valuable.