Dijital pazarlamanın markalaşma sürecine etkileri - endüstri sektöründen bir firmanın markalaşma sürecinin incelenmesi
The impact of digital marketing on the branding process: A case study on the branding journey of a firm in the industrial sector
  1. Tez No: 1002331
  2. Yazar: MİNE GÜL KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA YONCA TUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
Özet
Günümüzde dijitalleşmenin yaygınlaşması ile birlikte, markaların pazarlama stratejileri ve faaliyetleri de değişmektedir. Bu değişimle beraber dijital pazarlama, güçlü bir tanıtım aracı olmakla birlikte markanın sürdürülebilir rekabet avantajı geliştirmesi esnasında büyük rol oynamaktadır. Bu bağlamda, markalaşma sürecinde dijital pazarlamanın etkisi büyük ölçekli bir endüstriyel işletme örneği üzerinden incelenerek konu ile ilgili akademik literatüre katkı sağlanması amaçlanmıştır. Küresel alanda faaliyet gösteren bu endüstriyel firmanın markalaşma sürecindeki stratejik iletişim faaliyetleri, dijital pazarlama uygulamaları, dijital pazarlamanın marka kimliği, marka bilinirliği, marka sadakati ve marka değerine olan katkısı çerçevesinde değerlendirmeler yapılmıştır. Bu uygulama odaklı araştırmada, nitel bir araştırma yöntemi olan transandantal olgubilim yaklaşımı kullanılmıştır ve elde edilen bulgular ve sonuçlar çalışmanın son bölümünde ayrıntılı olarak sunulmuştur. Araştırma, küresel ölçekte faaliyet gösteren şirketlerin pazarlama stratejilerini belirlemelerine rehberlik etmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
With the widespread adoption of digitalisation today, brands' marketing strategies and activities are also changing. Along with this change, digital marketing plays a major role in developing a brand's sustainable competitive advantage, as well as being a powerful promotional tool. In this context, the aim is to contribute to the academic literature on the subject by examining the impact of digital marketing on the branding process through the example of a large-scale industrial enterprise. The strategic communication activities of this globally operating industrial company in its branding process, digital marketing applications, and the contribution of digital marketing to brand identity, brand awareness, brand loyalty, and brand value were evaluated. The phenomenological scientific approach, a qualitative research method, was employed in this application-based research, and the findings and conclusions obtained are detailed in the final section of the study. The research aims to serve as a guide for companies operating on a global scale in determining their marketing strategies.