Uluhiyet ve Ubudiyet bağlamında insanın imtihan edilmesinin hikmeti ve boyutları
Reasons and dimensions of human ordeal withim the framework of deity and workship
- Tez No: 100235
- Danışmanlar: PROF. DR. İDRİS ŞENGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
124 SONUCUN TÜRKÇE ÖZETİ Allah (c.c.) Ulûhiyete tek lâyık olandır, insan ubudiyetini sadece O'na has kılmalıdır. İnsan dünyaya imtihan edilmek için gönderilmiştir. Allah (c.c.) bu imtihan sürecinde insanı vahiy ve risâlet yoluyla desteklemektedir. İnsan imtihanı kazanmak için kitaplara ve peygamberlere uymak zorundadır. İnsan hayra da şerre de meyilli yaratılmıştır. İnsan bu ikisinden birini seçecek ve imtihanı kazanıp kaybettiği bu şekilde ortaya çıkacaktır. Allah (c.c.) insana kendini hidayete sevk edecek aklı ve yeterli kabiliyeti vermiştir. İnsan bunları olumlu kullanmalıdır. Olumlu kullandığı takdirde cennete girecektir. Allah(c.c) insanı imtihan etmekle onun cennete ve cehenneme layık olduğunu göstermek istemiştir. İnsan dünyadaki yaşamıyla kendisi cennete mi yoksa cehenneme mi layık olduğunu kendisi gösterecektir. Bu sayede Allah'a karşı bir itirazı olmayacaktır. Nefis, şeytan, dünya hayatı imtihanın en etkin çeldiricileridirler. İnsan bunlara karşı dikkatli olmak zorundadır. Allah insanı nimet vererek de dener, nimetleri azaltarak da dener. İnsan her iki durumda da Allah'a inanmak ve güvenmekle sorumludur. Nimetlere karşı şükür, musibetlere karşı da sabırla mükelleftir. İmtihanı kazanmanın ilk şartı Allah'a imandır. İnsan başta Allah'a inanacak ve imtihanı kazanmasının Allah'ın lütfü olduğunu bilecektir.
Özet (Çeviri)
125 ABSTRACT Allah (c.c.) is the only one who deserves to be worshipped. Man has to specialize his prays (only and) only to him. Man is sent to the world for a test. In this test process, Allah supports man with revelation and prophet hut. In order to accomplish this test man has to obey holy books and prohets. Man is created with a tendency to both goodness and badness. He will choose one of these and this choice will determine whether he accomplishes the test or not. Allah has given wisdom and sufficent abilities to man to faith. Man supposed which will send him to use them in a positive manner. If he does so he will reach to paradise. By testing man, Allah wants to show whether the man deserves paradise or hell. With his life process man will himself show his suitability for paradise or hell. So he won't be able to object to Allah. Personality, devil, world life are the strongest traps in the test. Man has to be beware of them. Allah also tests man by blesses, and by increasing or decreasing them. In both of the sitnations man is supposed to trust and believe in Allah. He is obliged to thank to blesses and to show patience to troubles. The first prerequisite to accomplish this test is faith. Man will firstly believe in Allah and will be aware of the fact that his success in the test is a favour of Allah.