Neojen yaşlı kömür içeren istiflerin sedimantolojisi ve kömürlü seviyelerin sıvı hidrokarbon üretme potansiyeli, Gölbaşı- Karagedik havzası (Ankara), Türkiye
Sedimentology of neogene coal-bearing sequences and liquid hydrocarbon generation potential of coal-bearing horizons, Gölbaşi-Karagedik basin (Ankara), Türkiye
- Tez No: 1002365
- Danışmanlar: PROF. DR. TURHAN AYYILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Karagedik–Kırıklı (Ankara) bölgesindeki Neojen yaşlı volkano-sedimanter istifin sedimantolojik evrimini, kronostratigrafisini ve kömür seviyelerinin sıvı hidrokarbon üretme potansiyelini incelemektedir. Havza dolgusu; litolojik özellikleri ve volkanik aktivite şiddetine göre m1, m2 ve m3 üyeleri olarak sınıflandırılmıştır. Palinolojik bulgular, havzanın Alt-Orta Miyosen döneminde, Miyosen İklimsel Optimumu (MCO) ile eş zamanlı olarak geliştiğini kanıtlamaktadır. Sedimantolojik analizler, istifteki kömür ve kırıntılı/volkanik birim ardalanmasının Milankoviç döngüleri kontrolündeki iklimsel salınımlardan etkilendiğini ortaya koymuştur. Yağışlı dönemlerde sığ göl ve bataklık ortamlarında organik madde birikimi gerçekleşirken, kurak dönemlerde kırıntılı ve evaporitik süreçler baskın hale gelmiştir. Havzada saptanan obsidiyen katmanı, sığ gömülmeye rağmen linyit seviyelerinde rank artışına neden olan yerel bir volkanik termal anomaliye işaret etmektedir. Bu durum havzada hızlandırılmış kömürleşme sürecinin yaşandığını belgelemektedir. Kömür seviyelerinin sıvı hidrokarbon potansiyeli üzerine yapılan değerlendirmeler; baskın hüminit maseral grubu, düşük vitrinit yansıması değerleri ve yüksek kül içeriği nedeniyle sıvı ürün veriminin oldukça sınırlı olduğunu göstermektedir. Volkano-sedimanter süreçlerle istife dahil olan yüksek inorganik madde girişi, doğrudan sıvılaştırma (DCL) reaksiyonlarında verimi düşüren temel bir engeldir. Sonuç olarak, Karagedik–Kırıklı havzası kömürleri, astronomik döngüler ve volkanik ısı girdisiyle şekillenmiş özgün bir yapı sunsa da, mevcut jeokimyasal özellikleri nedeniyle sıvı hidrokarbon üretimi açısından düşük potansiyele sahiptir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the sedimentological evolution, chronostratigraphy, and liquid hydrocarbon production potential of the Neogene volcano-sedimentary sequence in the Karagedik–Kırıklı (Ankara) region. The basin fill is classified into m1, m2, and m3 members based on lithological characteristics and volcanic activity intensity. Palynological data prove that the basin developed during the Lower-Middle Miocene, coinciding with the Miocene Climatic Optimum (MCO). Sedimentological analyses reveal that the alternation of coal and clastic/volcanic units in the sequence was influenced by climatic oscillations controlled by Milankovitch cycles. During humid periods, organic matter accumulation occurred in shallow lake and swamp environments, while clastic and evaporitic processes became dominant during arid periods. The obsidian layer identified in the basin indicates a local volcanic thermal anomaly that triggered a rank increase in lignite seams despite shallow burial. This documents the process of accelerated coalification within the basin. Evaluations of the liquid hydrocarbon potential of the coal seams show that the liquid product yield is highly limited due to the dominant huminite maceral group, low vitrinite reflectance values, and high ash content. The high inorganic matter input incorporated into the sequence through volcano-sedimentary processes is a major barrier reducing efficiency in direct coal liquefaction (DCL) reactions. Consequently, while the Karagedik–Kırıklı basin coals present a unique structure shaped by astronomical cycles and volcanic heat input, their current geochemical characteristics result in poor potential for liquid hydrocarbon production.