Romalı kadınlar ve erkekler tarafından kullanılan elbise türleri
The Clothes of Roman women and men
- Tez No: 100237
- Danışmanlar: PROF.DR. VEDAT İDİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Giyim Endüstrisi, Archeology, Clothing Industry
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Bu tezin konusunu, Romalı kadınların ve erkeklerin elbiseleri oluşturmaktadır. Roma elbiseleri kadınlar ve erkekler için 2 türe ayrılmıştır. Birinci tür; iç giysiler (indumenta) diye bilinen, baştan geçirilerek giyilen giysilerdir. İkinci tür ise; dış giysiler (amictus) olarak bilinen, vücudun etrafına sarılarak giyilen giysilerdir. Romalılar, evlerinden dışarı çıkacakları zaman, kendilerini rüzgar, yağmur ve soğuğa karşı korumak için dış giysileri, iç giysilerin üstüne giydiler. Romalı erkeklerin iç giysileri, subligar ve tuniktir. Erkekler, hem kolsuz hem kısa kollu, diz hizasında uzunluğu olan tunikler giydiler. Erkek dış giysileri ise; toga, pallium, paenula, laena, lacernae, birrus, abolladır ve bunların hepsi tunikler üzerine giyildi. Romalı kadınların iç giysileri; strophium ve tuniktir. Kadınlar genellikle alta, diz hizasında bir tunik, onun üzerine de stola denen boyundan ayak bileğine kadar uzunluğu olan elbiseyi giydiler. Romalı kadınların dış giysileri ise; ricinium ve palladır. Bu giysiler, bir kadın evden dışarı çıkacağı zaman, üçüncü bir giysi olarak giyildiler. Roma elbiseleri, bizlere eski Roma yaşamı hakkında ipucu verir çünkü Roma elbiseleri, giyenin statüsünü gösterecek şekilde düzenlenirdi. Kişilerin giysilerine bakarak onların Roma toplumu içindeki konumlarını, zenginliklerini, yaşlarım ve sosyal yaşamlarını öğrenmek mümkündür. Vi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study includes the clothes of Roman women and men. Roman clothes distinguished between two types of garment for women and men. The first type is known undergarments (indumenta)were slipped over the head; The second type is known outergarments(amictus) which were wrapped around the body. When the romans went out of doors, they wore outergarments over the undergarments to protect themselves against rain, wind and cold. Roma men's undergarments comprised the subligar and the tunic. Men wore a knee-lenght tunic either sleeveless and short sleeved. The outergarments of men were Toga, Pallium, Abolla, Birrus, Paenula, Laena, Lacemae and all of which were worn over the tunics. Roman women's undergarments contained the strophium and the tunic. Women wore a tunic was usually knee-lenght and over this. The women wore a stola which was a full lenght from neck to ankle. Roman women's outergarments were ricinium and palla which were put on as a third clothes, when a woman went out of doors. To conclude, the Roman clothes give us a clue about Ancinet Romans social lives because much of Roman Clothes was designed to reveal the social status of it wearer. By looking people's clothes, it is possible to know their social lives, wealty, ages and also their positions in Roman society. Vii