Platon'da katharsis'in temeli olarak eğitim
Education as the basis of catharsis in Plato
  1. Tez No: 1002378
  2. Yazar: NURPERİ TİTİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Platon'un eğitim anlayışı, Yunan eğitim geleneğinin temel unsurlarını yansıtarak hem bedensel hem de ruhsal gelişimi hedefler. Eğitimin amacı, insanları mükemmelleştirerek erdemli ve bilgili bireyler yetiştirmektir. Platon, eğitimde müzik ve beden eğitiminin önemli bir yer tuttuğunu savunur. Müzik, bireylerin ruhsal gelişimini sağlarken, beden eğitimi ise insanı cesaret, yiğitlik ve savaşa hazırlık açısından güçlendirir. Her iki eğitim türü, bireyin içsel ve dışsal dengelerini kurarak erdemli bir yaşam tarzı geliştirmeye yöneliktir. Platon, eğitimin devlet aracılığıyla verilmesi gerektiğini vurgular; bu sayede toplumda kanuna saygılı, erdemli ve yeteneklerini en üst düzeye çıkarabilen vatandaşlar yetiştirilebilir. Platon'a göre, eğitimin temel unsurları müzik, beden eğitimi, ahlâk eğitimi ve diyalektik yöntemlerdir. Eğitim süreci, bireylerin bilgiyle donanmasından çok, erdemli bir insan olma yolunda ilerlemeleri için gereklidir. Platon, eğitimin etik yönüne büyük önem verir ve eğitimde şairlerin yanlış hikayelerinin kullanılmaması gerektiğini savunur. Ayrıca, eğitimin amacı, insanı kötülükten uzaklaştırarak erdemli bir birey haline getirmektir. Platon, eğitim sürecinin disiplinli bir şekilde yapılması gerektiğini belirtir. Sparta'daki askeri eğitim modelinden esinlenen Platon, eğitimin bedensel gelişimi ve etik eğitimi dengelemesi gerektiğine inanır. Her iki alanın dengeli bir şekilde verilmesi, bireylerin ruhsal ve bedensel olarak sağlıklı gelişmelerini sağlar. Eğitimin devletin denetiminde olması gerektiğini savunan Platon, eğitimle ilgili tüm süreçlerin yasalarla güvence altına alınmasını ister. Eğitimde doğru öğretmenlerin seçilmesi de devletin sorumluluğundadır. Platon'a göre, ideal bir toplum için filozof yöneticiler gereklidir. Filozof yöneticiler, halkı doğru şekilde eğitebilir ve erdemli bir toplum yaratabilir. Platon'un eğitim anlayışı, bireysel gelişim ve toplumsal huzuru sağlayan idealist bir yaklaşımdır.
Özet (Çeviri)
Plato's educational philosophy reflects the fundamental elements of the Greek educational tradition, aiming to develop both the body and the soul. The purpose of education, according to Plato, is to perfect individuals and raise virtuous and knowledgeable citizens. He emphasizes the importance of music and physical education in the educational process. Music contributes to the development of the soul, while physical education strengthens qualities such as courage, valor, and preparation for war. Both types of education work together to create balance and help individuals lead virtuous lives. Plato argues that education should be provided through the state, as this would ensure the cultivation of law-abiding, virtuous citizens who can maximize their talents. For Plato, the key components of education are music, physical education, moral education, and dialectical methods. The purpose of education is not only to equip individuals with knowledge but also to guide them in becoming virtuous human beings. Plato places great emphasis on the ethical dimension of education, asserting that the false stories of poets should not be used in education. The ultimate goal of education is to lead individuals away from evil and towards virtue. Plato believes that education must be carried out in a disciplined manner. Drawing inspiration from the military education model of Sparta, he asserts that education should balance physical development and moral training. A balanced approach to both areas ensures that individuals grow in both their physical and spiritual health. Plato also believes that education should be under the control of the state. All processes related to education should be safeguarded by laws. Selecting the right teachers is also a responsibility of the state. According to Plato, philosopher rulers are necessary for an ideal society. Philosophers can educate the people properly and lay the foundations for a virtuous society. Plato's educational philosophy is an idealistic approach that aims to achieve both individual development and societal harmony.