Gümrük Hukukuna ilişkin uyuşmazlıklar ve hukuki çözüm yolları
Disputes concerning Customs Law, and legal remedies
  1. Tez No: 426098
  2. Yazar: ALPER YEŞİLOVA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞENOL KANDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Gümrük hukukuna ilişkin uyuşmazlıklar, gümrük idareleri ile yükümlüleri ya da yükümlülerin temsilcileri arasında yaşanan ve gümrük mevzuatı hükümlerinin ihlal edilmesi suretiyle oluşan uyuşmazlık türüdür. Gümrük hukukuna ilişkin uyuşmazlıklarının çözümlenebilmesi için uyuşmazlığı oluşturan konuların belirlenmesi ve incelenmesi gereklidir. Uyuşmazlığa ilişkin konuları, yükümlünün veya temsilcisinin mevzuat kapsamında gerçekleştirdiği ihlaller oluşturmaktadır. Uyuşmazlıkların çözümlenmesi de yine aynı mevzuat dahilinde idari ve yargı yolu olmak üzere tüm hukuki yolların incelenmesiyle gerçekleştirilmelidir. Çalışmanın birinci bölümünde Gümrük Mevzuatı kapsamında tanımlar, gümrük işlemlerinin yürütülmesi konusunda yetkili olan ve temsilcilerle ilgili bilgiler verilmiş, eşyanın menşei ve gümrük kıymeti konuları incelenmiştir. İkinci bölümde, gümrük işlemlerinin başlamasını sağlayan beyan usulleri değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde, gümrük vergilerinin tahsil edilmesini sağlayan tarh, tebliğ, tahakkuk ve teminat konuları incelenmiştir. Dördüncü bölümde ise gümrük vergisinin sona ereceği haller açıklanmıştır. Çalışmanın beşinci bölümünde, gümrük işlemlerinin hangi usullere göre uygulanacağını düzenleyen gümrük rejimleri değerlendirilmiştir. Altıncı bölümde ise gümrük mevzuatına aykırılık hallerinde uygulanan cezalar açıklanmıştır. Son olarak çalışmanın yedinci bölümünde gümrük mevzuatı ve diğer kanunlar kapsamında karşılaşılan gümrük uyuşmazlıklarının itiraz ve yargı yolu olmak üzere hukuki çözüm yolları değerlendirilmeye çalışılmıştır. Çalışmada genel olarak gümrük hukuku ile ilgili uyuşmazlıkların hangi konularla ilgili olduğu belirtilerek açıklanmaya çalışılmış, söz konusu uyuşmazlıkların hukuki çözüm yolları, yüksek mahkeme kararları dahilinde tüm yönleriyle incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The controversy about law of customs is a kind of controversy that is between customs administration and obliged agents and occurs because of the vialation of customs rules. To settle the controversy,the subjects that constitute thecontroversy should be determined and analyzing all the administrative and judicial legal procedures. In the first section of this study,there are definitions about customs rules , information about contacts,authorities and agents that carry out the customs processes.In the second section ,the decleration methods that enable the customs processes get started.In the third section, the subject about the date,rescript,realization,and assurance that enables the encashment of customs tax are analyzed.In the fourth section,the situations that end the tax of customs are investigated.In the fifth section of the study, the customs regime that regulate the customs processes is evaluated.In the six section , the punishments that are imposed in the cases of nonobedience to customs rules are clarified. Finally,in the seventh section of the study legal remedies for customs controversy faced about customs rules and other laws are evaluated. On the whole, in this study, the controversies about law of customs are tried to be explained by remarking which subjects they are about.And legal remedies of these controversies are tried to be analyzed within high court definitions.