Serbest ticaret anlaşmaları ve esyanın menşe kuralları
Free trade agremeents and the rules of the place of origin
  1. Tez No: 120648
  2. Yazar: EMİNE DURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
162 ÖZET Çalışmanın amacı; serbest ticaret anlaşmalarında eşyanın menşe kavramı ve kurallarının uygulanışı, hangi amaçlar için kullanıldığının ortaya konulması ve ekonomiler üzerindeki etkilerinin incelenmesidir. Bu kapsamda; Türkiye'nin imzalamış olduğu serbest ticaret anlaşmaları ve Türk Mevzuatında eşyanın menşeine ilişkin düzenlemeler ile mevcut uygulamalar ele alınarak ekonomik etkileri değerlendirilmiştir. Ülkeler arasındaki ticari ilişkilerin artması ve farklı ülkelerden ithal edilen ürünlerin, uygulamada farklı işleme tabi tutulmaları nedeniyle, menşe kurallarına olan ihtiyacın doğmasına yol açmıştır. Günümüz şartlarında, pek çok ürün, üretimin başından sonuna kadar tek bir ülkede üretilmek yerine, üretim süreci farklı ülkelerde tamamlanmakta ve özellikle çok uluslu şirketler, maliyet avantajı nedeniyle, üretimlerini farklı ülkelerde gerçekleştirmektedirler. Bu durumda, ürünün hangi ülke menşeli kabul edileceği konusunda bir takım kurallar oluşturulması zorunluluğu ortaya çıkmıştır. Menşe kuralları; ticari ilişkilerde, ürünlere ilişkin istatistiklerin derlenmesi, menşein tespiti ve belirli ülkelere karşı ayrımcı ticaret politikalarının uygulanması veya belirli ülkelerden yapılan ithalatı kısıtlamak amacıyla kullanılabilir. Bu yönüyle de, uluslararası ticarette bir politika aracı niteliği taşımaktadır. Ürünlerin menşeinin tespiti, farklılaşmış menşe kurallarının uygulanmasıyla giderek önem kazanmıştır. Dünya ekonomisinin küreselleşmesi ile birlikte menşe kurallarının önemi daha da artmıştır. Bir ürünle ilgili menşe kurallarındaki farklı uygulamalar, o ürünün ticari rotasını değiştirebileceğinden, menşe kuralları, ticaret akımları ve yatırım kararlarının belli alanlara kanalize edilmesinde bir araç olarak da kullanılabilmektedir. Tezimizin I. bölümünde; uluslararası ticaretin serbestleştirilmesi yaklaşımından hareket edilerek, GATT'ın doğuşu, amaç ve ilkeleri ile GATT müzakereleri incelenmiştir. II. bölümde; bölgesel ticaretin163 serbestleştirilmesine ilişkin uygulamalar ile ekonomik birleşmeler ele alınmıştır. Ekonomik birleşmelerin amacı ve çeşitleri, en önemli iki oluşum olan AB ve EFTA'ın konumu, işleyişi ve gelişimi ortaya konulmuştur. III. bölümde ise; menşe kavram ve kurallarının tanımları yapılarak, AB'de menşe ile ilgili uygulamalar, malların menşeini ispatı ile ilgili düzenlemeler ele alınmıştır. Yine aynı bölümde, AB-MDAÜ-EFTA ülkelerini kapsayan ve bu ülkeler çıkışlı mallarla ilgili olarak menşe kümülasyonuna olanak tanıyan PAMK Sistemi'nin oluşumu, gelişimi ve menşe düzenlemeleri incelenmiştir. Çalışmamızın IV. bölümü; Türkiye'nin, AB'ye katılım süreci, AB-Türkiye menşe kuralları, Türkiye'nin taraf olduğu serbest ticaret anlaşmaları ve Türk Mevzuatında menşeiyle ilgili düzenlemeleri içermektedir. Bu bölümde ayrıca, Türkiye'nin; PAMK Sistemine katılımı ve sisteme dahil olmakla elde edebileceği faydalar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
164 SUMMARY The aim of this work is to show for which aims the term of“place of origin'' of the free trade agreements is used and to research their effects on economy. In this respect we have evaluated their influences on economy by examining the free trade agreements signed by Turkey, the Turkish laws of the ”place of origin“ of goods as well as the current practical treatment. The increasing trade relationships between countries as well as the different handling of the various imported products from different countries made it necessary to establish rules for ”place of origin“. Today's practice shows, that many of the products are not finishing the production procedure in only one country. To the contrary, parts of the production are executed in different countries, especially companies with international ownership are splitting the production process to various countries, in order to make use of the cost advantages. Out of this reason it became obligatory to introduce special rules concerning the problem which country can be accepted as place of origin. The rules for the ”place of origin“ can be used in trade relationships to provide statistics concerning the products, to determine the ”place of origin“ and to practice unequal trade politics towards certain countries as well as to reduce the import of goods of specific countries. In this respect it has the character of an political instrument in international trade. With the different implementations of the rules of the ”place of origin“ the determination of the place of origin is becoming more and more important. The globalization of the world economy is also an important factor for the growing importance of the rules of the ”place of origin“. The rules of the ”place of origin“ can be used as instrument to direct the trade flow and the decisions of investment towards certain sectors by different implementations of the rules of the ”place of origin“ for a product and the change of the ways of trade of this product.165 In the first chapter of this thesis, considering the approach of increasing unrestricted trade, the establishment of GATT (General Agreement on Tariff and Trade), its aims and principles as well as the GATT negotiations have been examined. In the second chapter we took a view on the practice of the unrestricted local trade as well as the economic integration. The aim of the economic integration and its varieties, especially both of the most important formations EU (European Union) and EFTA (European Free Trade Association), their development and their implementations have been examined. In the third chapter of this paper we took a look at the practices of the EU concerning the ”place of origin“ and the laws concerning the determination of the ”place of origin“1 of the products by explaining the term of the ”place of origin“ and its rules. In the same chapter we have examined the formation, development and laws of the ”place of origin“ of the system of PAMK (Pan Europe Place of Origin Accumulation), which is valid for EU-MEEC-EFTA (European Union - Middle East European Countries - European Free Trade Association) and provides them with the possibility for the accumulation of ”place of origin“ for their goods. The fourth chapter of this paper contains the period of the EU-participation of Turkey, the rules of the ”place of origin“ practiced between EU and Turkey, the free trade agreements signed by Turkey and the regulations of the Turkish laws concerning the ”place of origin". Further we have examined the participation of Turkey in the PAMK system as well as the advantages for Turkey.