Metabolik disfonksiyon ilişkili steatotik karaciğer hastalığına bağlı hepatosellüler karsinoma tanısı alan hastalarda ve sağlıklı kontrollerde serum vaspin ve visfatin düzeylerinin araştırılması
Investigation of serum vaspin and visfatin levels in patients diagnosed with hepatocellular carcinoma secondary to metabolic dysfunction-associated steatotic liver disease and in healthy controls
  1. Tez No: 1002456
  2. Yazar: FATMA BÜRDE ULUKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED BÜLENT AKINCI, DOÇ. DR. BETÜL ERİŞMİŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, İç Hastalıkları, Oncology, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı metabolik disfonksiyon ilişkili steatotik karaciğer hastalığına (MASLD) bağlı hepatosellüler karsinoma tanısı alan hastalarda ve sağlıklı bireylerde serum vaspin ve visfatin düzeylerinin tanısal açıdan anlamlılığını değerlendirmek ve bu anlamlılığı Barselona Klinik Karaciğer Kanseri (BCLC) evreleme sistemi ile korelasyonunu saptamaktır. Bunun yanında karaciğer fonksiyon bozukluğu ile ilişkisi de değerlendirilecektir. Vaspin ve visfatin düzeylerinin sağkalımı öngörmedeki yeri açısından hastalar 1 yıl takip edilecektir. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif, kohort ve tek merkezli çalışma; Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Gastroenteroloji Kliniği ve Onkoloji Kliniği'ne başvuran 18 yaş üstü, cinsiyet fark etmeksizin metabolik disfonksiyon ilişkili steatotik karaciğer hastalığına bağlı hepatosellüler karsinoma tanısı alan 35 hasta ve İç Hastalıkları Kliniği'ne başvuran 18 yaş üstü, 14 kadın ve 14 erkek olmak üzere bilinen herhangi bir kronik hastalığı, buna ilişkin düzenli kullandığı bir ilacı ve hepatosteatozu olmayan 28 sağlıklı birey dahil edilerek gerçekleştirildi. Her iki gruptan başvuru anında onamları alındıktan sonra rutin kan tetkiklerine ek olarak serum vaspin ve visfatin düzeyi çalışıldı. Hepatosellüler karsinoma tanısı alan bireylerde tanı anında Child-Turcotte-Pugh skoru, albumin-bilirubin (ALBI) skoru, son evre karaciğer hastalığı için model skoru (MELD), BCLC evresi belirlendi ve hastalar 1 yıl süreyle sağkalım açısından takip edildi. Bulgular: Çalışmaya MASLD zemininde gelişen HSK tanısı alan 35 hasta ve 28 sağlıklı birey dahil edildi. HSK grubunda VKİ, HOMA-IR, AST, ALT, ALP ve GGT düzeyleri kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek bulundu (tümü için p<0,05). Serum vaspin ve visfatin düzeyleri açısından iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p>0,05). Vaspin düzeyi ile ALP (r=0,457, p<0,001) ve PLT (r=0,255, p=0,044) arasında pozitif korelasyon, HOMA-IR ile vaspin arasında ise negatif korelasyon (r=-0,367, p=0,006) izlendi. Visfatin düzeyi ile laboratuvar parametreleri arasında anlamlı ilişki saptanmadı. Child-Turcotte-Pugh ve BCLC evreleri ilerledikçe vaspin düzeylerinde artış eğilimi gözlendi ancak fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı (p>0,05). ROC analizi klasik tümör belirteçleri (AFP, CA19-9 ve CEA) için yapıldı. Bu analizde AFP en yüksek tanısal doğruluk (AUC=0,920) ile öne çıkarken, CA19-9 (AUC=0,628) ve CEA (AUC=0,566) daha düşük tanısal performans gösterdi. Çok değişkenli lojistik regresyon analizinde yalnızca yaş değişkeni HSK gelişiminde bağımsız risk faktörü olarak belirlendi. On iki aylık izlemde medyan sağkalım süresi 11 ay olarak hesaplandı. Sonuç: Genel olarak elde edilen veriler, vaspin ve visfatin gibi metabolik adipokinlerin HSK patogenezinde rol oynayabileceğini, ancak tek başlarına tanısal veya prognostik belirteç olarak yeterli olmadıklarını göstermektedir. Bulgularımız tanısal süreçte klasik tümör belirteçlerinin (özellikle AFP'nin) halen en yüksek doğruluğa sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Bu biyobelirteçlerin klinik uygulamaya entegre edilebilmesi için daha geniş örneklemli, prospektif ve çok merkezli çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of our study is to evaluate the diagnostic significance of serum vaspin and visfatin levels in healthy individuals and in patients diagnosed with hepatocellular carcinoma secondary to metabolic dysfunction-associated steatotic liver disease (MASLD), as well as to determine predictive value and their correlation with the Barcelona Clinic Liver Cancer (BCLC) staging system. In addition, their association with hepatic dysfunction will be assessed. Patients will also be followed for one year to investigate the prognostic value of vaspin and visfatin levels in predicting survival. Materials and Methods: This prospective, cohort, single-center study was conducted with 63 patients who presented to the Gastroenterology and Oncology Clinics of Ankara Bilkent City Hospital. 35 patients who aged over 18 years, irrespective of sex, and were diagnosed with hepatocellular carcinoma secondary to metabolic dysfunction-associated steatotic liver disease (MASLD), as well as 28 healthy individuals (14 women and 14 men) who were over 18 years of age, had no known chronic diseases, were not on any regular medications, and had no evidence of hepatic steatosis, admitted to the Internal Medicine Clinic. After obtaining informed consent, in addition to routine laboratory tests, serum vaspin and visfatin levels were measured in both groups at the time of admission. In patients diagnosed with hepatocellular carcinoma, the Child–Turcotte–Pugh score, albumin-bilirubin (ALBI) score, model for end-stage liver disease (MELD) score, and Barcelona Clinic Liver Cancer (BCLC) stage were determined at diagnosis, and patients were check for survival after one year. Results: A total of 35 patients diagnosed with hepatocellular carcinoma secondary to MASLD and 28 healthy individuals were included in the study. Body mass index (BMI), HOMA-IR, AST, ALT, ALP, and GGT levels were significantly higher in the HCC group compared to the control group (all p<0.05). There was no statistically significant difference in serum vaspin and visfatin levels between the groups (p>0.05). A positive correlation was observed between vaspin and ALP (r=0.457, p<0.001) and PLT (r=0.255, p=0.044), while a negative correlation was found between vaspin and HOMA-IR (r=-0.367, p=0.006). No significant relationship was identified between visfatin and laboratory parameters. Although vaspin levels tended to increase with advancing Child-Turcotte-Pugh and BCLC stages, the differences were not statistically significant (p>0.05). ROC analysis was performed for classical tumor markers (AFP, CA19-9, and CEA). Among these, AFP demonstrated the highest diagnostic accuracy (AUC=0.920), while CA19-9 (AUC=0.628) and CEA (AUC=0.566) exhibited lower diagnostic performance. Multivariate logistic regression analysis identified age as the only independent risk factor for HCC development. The median survival time during the 12-month follow up was calculated as 11 months. Conclusion: Overall, the findings indicate that metabolic adipokines such as vaspin and visfatin may play a role in the pathogenesis of HCC, yet they are insufficient as standalone diagnostic or prognostic biomarkers. Our results demonstrate that classical tumor markers, particularly AFP, remain the most reliable indicators in diagnostic evaluation. Further large-scale, prospective, and multicenter studies are warranted to validate these biomarkers and to explore their potential integration into clinical practice.