Multiple dominance by default, ellipsis by necessity: An analysis of hem...hem coordination in Turkish
Varsayılan olarak çoklu hükmetme, gerekli durumlarda eksilti: Türkçedeki hem...hem koordinasyonunun bir çözümlemesi
- Tez No: 1002488
- Danışmanlar: PROF. DR. MARTINA GRACANIN YUKSEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Türkçedeki hem…hem koordinasyonunun (HHK) yapısını incelemektedir. Çalışmada, HHK'nin asla küçük koordinasyon (yani Belirleyici Öbeği koordinasyonu) içermediği, aksine tutarlı bir şekilde en az Hafif Eylem Öbeği büyüklüğündeki yapıları birleştirdiği savunulmaktadır. Temel öneri, varsayılan PF-indirgeme mekanizmasının Çoklu Hükmetme (ÇH) olduğu ve eksiltili yapının ancak zorunluluk halinde kullanıldığıdır. Bu öneri, ekonomi ilkesi (Citko & Gračanin-Yüksek, baskıda) tarafından yönetilir ve ÇH, eksiltili yapıya kıyasla daha az sözcüksel kaynak ve işlem gerektirdiği için tercih edilmektedir. Çalışmada, ÇH'nin zorunlu çoklu olay okumasını, topluluk yüklemleriyle uyumsuzluğu, dönüşlü kendi sözcüğüyle oluşan gevşek özdeşlik okumalarını, yığılmalı uyumu ve olumsuzluk belirsizliğini başarıyla türettiği gösterilmektedir. Ancak ÇH, özdeş olmayan durum ekleri içeren ertelenmiş ekleme öbeklerini veya nesne konumundaki dönüşlü kendisi sözcüğünün üzerindeki tekil ekleri gibi durumları açıklayamamaktadır. Bu tür durumlarda, yüzey dizilişini türetmek için dilbilgisi, eksiltili yapıya başvurmaktadır. Son olarak, bu iki mekanizmanın etkileşime girebildiği, ancak eksiltili yapı içermeleri nedeniyle bu tür karma analizlerin yalnızca ÇH'nin başarısız olduğu durumlarda başvurulan son çare mekanizmaları olduğu gösterilmektedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation explores hem…hem 'both…and' coordination (HHC) in Turkish. I argue that HHC never involves small coordination (i.e., coordination of DPs) but consistently conjoins structures that are at least as big as vP. The central proposal is that the default PF-reduction mechanism is Multiple Dominance (MD), and ellipsis is employed only by necessity. Regulated by an economy principle (Citko & Gračanin-Yüksek, in press), MD is favored because it requires fewer lexical resources and operations compared to ellipsis. I demonstrate that MD successfully derives the obligatory multiple events reading, incompatibility with collective predicates, sloppy identity readings with the reflexive kendi 'self', cumulative agreement, and negation ambiguity. However, MD cannot account for morphological mismatches, such as non-identical case markers in suspended affixation or overt singular agreement on reflexive kendisi 'self.3SG' in the object position. In such cases, the grammar resorts to ellipsis to derive the surface string. Finally, I show that these two mechanisms can interact, but such mixed and matched analyses, given that they involve ellipsis, are last-resort mechanisms, employed only when MD fails.