Kıyı yönetiminde bütüncül yaklaşımlar ve ulusal kıyı politikası
Integrated coastal zone management approaches and national coast policy
  1. Tez No: 100250
  2. Yazar: BÜLENT DURU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RUŞEN KELEŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 370
Özet
Özet Bu çalışmanın konusunu, kıyı yönetiminde yaşanan değişim ve bu değişimin Türkiye'ye yansımaları oluşturmaktadır. Yirminci yüzyılın son döneminde toplumsal, siyasal, ekonomik alanda yaşanan dönüşümlerin kıyı yönetimine iki yönde etkide bulunduğu söylenebilir. Bunlardan birincisini, kıyı sorunlarının ele alınış biçiminde ve izlenen bilimsel yaklaşımda ortaya çıkan değişimler, bir başka anlatımla sektörel kıyı yönetiminden bütüncül kıyı alanları yönetimine geçiş süreci, oluşturmaktadır. Dönüşümün ikinci yönüyse kamu yönetiminde yaşanan gelişmelerin kıyı yönetimine etkisiyle ilgilidir. Bununla anlatılmak istenen, geleneksel yönetim anlayışının kimi sınırlılıklarından kurtulmak üzere küresel ölçekte geliştirilen yeni yürütüm anlayışının (governance) kıyı yönetimindeki etkileridir. Kıyı yönetiminin geçirdiği bu değişmeyi ve Türkiye kıyılarının bu değişimden nasıl etkilendiğini sergileyebilmek için karşılaştırmalı bir yöntem izlenmesi yeğlenmiş, önce genel olarak, uluslararası alanda kıyı yönetiminde yaşanan evrim süreci ortaya konulmuş, ardından da Türkiye'nin kıyı politikasının anılan değişimden hangi yönde etkilendiği tartışılmaya çalışılmıştır. Bu amaç doğrultusunda ilk olarak, kıyı-insan ilişkisi, kıyıların içinde bulunduğu sorunlar ve kıyılara bakış açısındaki değişim ortaya konularak, geleneksel sektörel kıyı yönetiminden bütüncül kıyı alanları yönetimine giden evrim süreci incelenmiştir. Söz konusu değişimde öncü rol oynayan Birleşmiş Milletler, Dünya Bankası, Avrupa Birliği gibi uluslararası güç odaklarının kıyı yönetimindeki yeri ise bir sonraki bölümün konusunu oluşturmuştur. Kıyı yönetiminde yaşanan gelişmelerin Türkiye'ye etkilerim tam olarak ortaya koyabilmek için de, önce geleneksel kıyı yönetimi yapısı sergilenmiş, ardından da yukarıda sözü edilen yeni kıyı yönetimi anlayışını altında biçimlenen yeni kıyı yönetimi deneyimlerinin ışığında, ulusal kıyı politikasının gelişim doğrultusu sorgulanmaya çalışılmıştır. 369
Özet (Çeviri)
Summary The main subject of this study is the recent changes on coastal management and the reflections of these new developments on Turkey's coastal management policy. It can be argued that transformations in the social, political and economic relations in the last two decades of 20th century have affected coastal management in two ways. The first of these changes has been observed in the method and the approach to coastal issues; in other words, moving from sectoral coastal management to integrated coastal zone management. The second aspect of this transformation is related to the developments in public administration and its effect on the coastal management system. In this context, the main focus of this study is to investigate how the national coastal management system of Turkey will be affected by recent developments on public administration: namely the shifting process, government to governance in order to avoid from the limitations of traditional public administration. A comparative method is preferred in order to explain and demonstrate these changes in coastal management and how the coastal areas of Turkey have been affected by these developments. To realize this goal the evolutions of the coastal management in international areas and the effects of these developments on coastal management in Turkey has been investigated. The first chapter of this study focused on coastal problems in general, human- coast relations, traditional sectoral coastal management and integrated coastal zone management. The main subject of the second chapter is about the role of the international or supra-national leading organizations in this developments such as the United Nations, the World Bank and the European Union. In the following chapter, the problems of Turkish coasts, the main legal arrangements on coastal management and the national coastal policy have been studied. The last chapter of this study has concentrated on new coastal zone management projects based on integrated coastal zone management principles. To evaluate the feasibility and performance of these new projects and to investigate the role of these experiences in the direction of national coastal policy is another aim of this section. 370