Çocukluk çağı travmaları ile travma sonrası büyüme arasındaki ilişkide bağlanma stillerinin ve duygusal zekanın aracı rolünün incelenmesi
Examining the mediating role of attachment styles and emotional intelligence in the relationship between childhood traumas and post-traumatic growth
  1. Tez No: 1002515
  2. Yazar: HURİYE FİDAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLŞAH BALABAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, çocukluk çağı travmaları ile travma sonrası büyüme arasındaki ilişkide bağlanma stilleri ve duygusal zekânın rolünü incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, 314 yetişkin bireyden elde edilen verilerle yürütülmüştür. Verilerin toplanmasında Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği, Üç Boyutlu Bağlanma Stilleri Ölçeği, Schutte Duygusal Zekâ Ölçeği ve Travma Sonrası Büyüme kullanılmıştır. Bulgular, güvenli bağlanma ile travma sonrası büyüme arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğunu, kaygılı/kararsız bağlanmanın ise travma sonrası büyüme ile negatif yönde ilişkili olduğunu göstermiştir. Duygusal zekânın travma sonrası büyümeyi anlamlı düzeyde yordadığı belirlenmiş; buna karşın çocukluk çağı travmalarının istismar alt boyutları ile duygusal zekâ arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Seri aracılık analizleri, çocukluk çağı travmaları ile travma sonrası büyüme arasındaki ilişkide bağlanma stillerinin ve duygusal zekanın aracı rol üstlendiğini ortaya koymuştur. Elde edilen bulgular, travma sonrası büyüme süreçlerinin anlaşılmasında bağlanma örüntülerinin ve duygusal işlevselliğin önemli değişkenler olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The present study aims to examine the role of attachment styles and emotional intelligence in the relationship between childhood trauma and posttraumatic growth. The study was conducted with data obtained from 314 adult participants. Data were collected using the Childhood Trauma Questionnaire, the Three-Dimensional Attachment Styles Scale, the Schutte Emotional Intelligence Scale, and the Posttraumatic Growth Inventory. The findings indicated a significant positive relationship between secure attachment and posttraumatic growth, whereas anxious/ambivalent attachment was negatively associated with posttraumatic growth. Emotional intelligence was found to be a significant predictor of posttraumatic growth; however, no significant relationship was observed between emotional intelligence and the abuse subdimensions of childhood trauma. The results of the serial mediation analyses revealed that attachment styles and emotional intelligence played a mediating role in the relationship between childhood trauma and posttraumatic growth. Overall, the findings highlight the importance of attachment patterns and emotional functioning in understanding posttraumatic growth processes following childhood traumatic experiences.