Yapay zekâ kullanımından doğan hukuki sorumluluğun belirlenmesi ve sigortalanması
Determination and insurance of legal liability arising from the use of artificial intelligence
  1. Tez No: 1002517
  2. Yazar: MERVE BODUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
Özet
Yapay zekâ sistemleri gelişen teknolojiyle birlikte günlük hayatımızın hemen her alanında varlığını hissettirmeye başlamıştır. Nitekim hem zaman hem emek tasarrufu sağlayarak insanların hayatlarını kolaylaştıran bu sistemler kişisel asistanlardan otonom araçlara kadar pek çok alanda kullanılmaktadır. Yapay zekâ sistemlerinin kullanımından kaynaklanan sorumluluğun sigortalanması hususunda öncelikle söz konusu sorumluluğun kaynağının belirlenmesi önem taşımaktadır. Bu nedenle sorumluluğun hangi sorumluluk türü kapsamında kaldığının belirlenebilmesi için yapay zekâ sistemlerine yönelik yapılacak hukuki düzenlemelerin açıklığa kavuşturulması gerekmektedir. Bu bağlamda çalışmamızda yapay zekâ sistemlerinin sahip oldukları özellikler ve gelişim seviyeleri açıklanmış, söz konusu sistemlere hukuki statü tanınması doktrinde ileri sürülen görüşler üzerinde durulmuştur. Daha sonra mevcut sorumluluk hukuku düzenlemeleri niteliklerine uygun düştüğü ölçüde yapay zekâ sistemlerinin kullanımından kaynaklanan sorumluluğa uygulanmaya çalışılmıştır. Tüm bu hususlar açıklandıktan sonra yapay zekâ sistemlerinin kullanımından doğan hukuki sorumluluğun sigortalanmasına ilişkin değerlendirmelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Artificial intelligence systems have begun to make their presence felt in almost every area of our daily lives with the advancement of technology. Indeed, these systems, which simplify people's lives by saving both time and effort, are used in many areas, from personal assistants to autonomous vehicles. In terms of insuring the liability arising from the use of artificial intelligence systems, it is important to first determine the source of the liability in question. Therefore, in order to determine the type of liability under which the responsibility falls, the legal regulations concerning artificial intelligence systems need to be clarified. In this context, our study explains the characteristics and development levels of artificial intelligence systems and focuses on the views put forward in the doctrine regarding the legal status of these systems. Subsequently, existing liability law regulations have been applied to the extent that they are compatible with the nature of liability arising from the use of artificial intelligence systems. After explaining all these issues, assessments have been made regarding the insurance of legal liability arising from the use of artificial intelligence systems.