Sınıf öğretmenlerinin iletişim yeterlilikleri
Communication efficiencies of class teachers
- Tez No: 100252
- Danışmanlar: DOÇ.DR. F. DİLEK GÖZÜTOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
175 ÖZET Bu araştırma“ Sınıf öğretmenlerinin, sınıf içi iletişim becerilerini ”belirlemek üzere yapılmıştır, öncelikle yurt içi ve yurt dışındaki literatür taranmıştır. Araştırma tarama modeli çerçevesinde gerçekleştirilmiştir. Kahramanmaraş'ta bulunan; il merkezinden 2, ilçe merkezinden 2 okulda görev yapan ilköğretim birinci kademe öğretmenleri ile, bu öğretmenlerin öğrencilerine anket uygulanmıştır. Aynı öğretmenlere, anket formuyla eşdeğer formla gözlem yapılmıştır. Araştırmada 40 öğretmen ile her öğretmenin 5 öğrencisi olmak üzere toplam 200 öğrencinin görüşleri alınmıştır. Her öğretmen 2 ders saati boyunca gözlenmiştir. Veriler işlenirken; a) öğretmenlerin kişisel bilgilerinin analizi yapılmıştır. b) öğretmenlerin sınıf içi iletişim becerilerinin analizi yapılmıştır. Öğretmenlerin sınıf içi iletişim yeterliliklerinin analizi yapılırken; anketler (öğretmen ve öğrenci) ile gözlem formunda yer alan davranışlar, iletişimin alt boyutları dikkate alınarak tablolaştırılmıştır. Sınıf içi iletişim sürecinin 6 öğesi toplam 37 davranış çerçevesinde değerlendirilmiştir. c) Öğretmenlerin sınıf içi iletişim yeterliliklerinin çeşitli değişkenlere göre karşılaştırılması yapılmıştır. Veriler, araştırmanın amaçlarındaki soruları cevaplayacak biçimde karşılaştırılmış ve elde edilen bulgular tartışılarak gerekli öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
176 SUMMARY This research has been performed in order to determine The communication skills of class teachers in classroom". Initially, the literature in Turkey and abroad was monitored. The research was performed under the monitoring model. A questionnaire is applied on first stage teachers, as well as to the students of these teachers, working for 2 schools from county center and 2 schools from city center of Kahramanmarap. A monitoring with a form equivalent to questionnaire form, is performed on the same teachers. In the research, options of forty teachers and 5 students of each teacher, totally two hundred students, are taken. Each teacher has been monitored for two course hours. During the process of the data; a) Analysis of the personal information of the teachers had been performed. b) Analysis of the communication skills of the teachers in classroom have been performed. While analyzing communication skills of the teachers in calassroom; questionnaires (teacher and student) are tabled with considering behaviors referred under observation form and sub-dimensions of communication. 6 members of the behavior of communication in class have been evaluated under a total of 37 behavior. c) Comparison of communication sufficiency of teachers in class according to various variables has been performed. Data have been compared in such a way that it can answer the questions intended for research, and required suggestions have been improved with discussing the acquired findings.