Türkiye'deki muhasebe düzenlemeleri çerçevesinde tarımsal faaliyetlerin incelenmesi ve muhasebeleştirilmesi: Beypazarı havuç ve yeşillik üretim işletmesi örneği
Examination and accounting of agricultural activities within the framework of accounting regulations in Türkiye: The case of a carrot and leafy green production enterprise in Beypazari
  1. Tez No: 1002550
  2. Yazar: AHMET FUAT ÇINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN ŞEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
Özet
Bu tezin temel amacı, Türkiye'deki güncel muhasebe düzenlemeleri kapsamında tarımsal faaliyetlerin raporlanma süreçlerini Ankara'nın Beypazarı bölgesinde faaliyet gösteren bir tarım işletmesi özelinde incelemek ve havuç ile yeşillik üretiminin maliyet ve muhasebeleştirilme süreçlerini gerçekleştirmektir. Tez kapsamında öncelikle Muhasebe Sistemi Uygulama Genel Tebliği (MSUGT), Vergi Usul Kanunu (VUK), Türkiye Muhasebe Standardı (TMS) 41 Tarımsal Faaliyetler Standardı ve Büyük ve Orta Boy İşletmeler için Finansal Raporlama Standardı (BOBİ FRS), Küçük ve Mikro İşletmeler için Finansal Raporlama Standardı (KÜMİ FRS) çerçevesindeki düzenlemeler teorik olarak ele alınmıştır. Bu bağlamda tezin uygulama bölümünde üretim maliyetlerinin oluşumu, hasat anındaki değerleme işlemleri ve bu işlemlerin finansal tablolara etkisi mevcut düzenlemeler ışığında karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Yapılan incelemeler sonucunda; tarımsal ürünlerin VUK ve dolayısıyla MSUGT kapsamında maliyet bedeli ile değerlenmesinin, biyolojik dönüşümden kaynaklanan değer artışlarını finansal tablolara yansıtmakta yetersiz kaldığı tespit edilmiştir. Buna karşılık TMS 41 ve BOBİ FRS kapsamında uygulanan satış maliyetleri düşülmüş gerçeğe uygun değer yaklaşımının özellikle hasat döneminde işletmenin özkaynak yapısını ve dönem kârını daha şeffaf bir şekilde sunduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The primary objective of this thesis is to examine the reporting processes of agricultural activities within the scope of current accounting regulations in Türkiye, specifically focusing on an agricultural enterprise operating in the Beypazarı district of Ankara, and to perform the cost and accounting processes for carrot and leafy green production. Within the scope of the thesis, the regulations under the General Communiqué on Accounting System Implementation (GCASI), Tax Procedure Law (TPL), Turkish Accounting Standard (TAS) 41 Agriculture, Financial Reporting Standard for Large and Medium-Sized Enterprises (BOBI FRS), and Financial Reporting Standard for Small and Micro-Enterprises (KUMI FRS) are theoretically analyzed. In this context, the formation of production costs, valuation procedures at the time of harvest, and the impact of these transactions on financial statements are evaluated comparatively in light of current regulations in the practical section of the thesis. As a result of the investigations, it has been determined that the valuation of agricultural products at historical cost under TPL and GCASI remains insufficient in reflecting the value increases arising from biological transformation in the financial statements. Conversely, it has been observed that the fair value less costs to sell approach applied under TAS 41 and BOBI FRS presents the equity structure and period profit of the enterprise more transparently, particularly during the harvest period.